Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Liis Rooväli: Mida teha ravikindlustusega?
Ravikindlustuse jätkusuutlikkuse parandamiseks võiks ja tasuda kõigi riiklikku pensioni saavate isikute eest sotsiaalmaksu kuumääralt 5% ravikindlustuse eelarvesse, kirjutab Tartu Ülikooli tervishoiukorraluse lektor Liis Rooväli.
Tartu Ülikooli tervishoiukorraluse lektor Liis Rooväli. Foto: Sven Tupits
Möödunud kevadel võeti kiirkorras riigikogus vastu maksumuudatuste pakett, millega vähendatakse sotsiaalmaksu ravikindlustuse osa maksemäära 2017. aastal praeguselt 13%lt 12,5%le ja 2018. aastal 12%le. Tekkiva haigekassa eelarve puudujäägi kompenseerimiseks hakkab rahandusministeerium iga kuu välja arvutama saamata jääva 0,5% ja 1% maksemäära summat ning kannab selle riigieelarve muude tulude arvelt siis igakuiselt ravikindlustuse eelarvesse. Tundub, justkui oleks hundid söönud ja lambad terved.
Täna tähistatakse ülemaailmset haruldaste haiguste päeva. Ravimitootjate liidu sõnul tekib üha enam olukordi, kus ravikindlustusvahendite abil ei ole võimalik katta kõiki tervisekulutusi, mistõttu tuleb otsida ravi ja ravimite hüvitamiseks juurde alternatiivseid allikaid. Riik peab tagama ka harvikhaiguse diagnoosi saanule, et ravi hüvitamise otsus oleks kiire – harvikhaiguste ravimite rahastamist tuleb käsitleda teistmoodi kui tavaravimeid.
Meditsiiniuudiste talvistel veebiseminaridel anname tervishoiutöötajatele teadmisi vaimse tervise ja pearingluse teemal. NB! Kalender täieneb jooksvalt!