Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Ühtlustati C-hepatiidi ravimi väljakirjutamine
Seoses veel ühe c-viirushepatiidi raviks mõeldud ravimi turule tulekuga andis tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski andis välja käskkirja, millega ühtlustatakse c-viirushepatiidi raviks mõeldud ravimite väljakirjutamise tingimused.
Foto: Andras Kralla/ÄP
Eesti Haigekassa ravimite loetellu kantud ravimpreparaatide OLYSIO kõvakapsel 150mg N28 (toimeaine simepreviir), EXVIERA õhukese polümeerikattega tablett 250mg N56 (toimeaine dasabuviir) ja VIEKIRAX õhukese polümeerikattega tablett 12,5mg+75mg+50mg N56 (toimeained ombitasviir+paritapreviir+ritonaviir) väljakirjutamise tingimused on käesolevalt järgmised: ravimi väljakirjutamise õigus gastroenteroloogil ja infektsionistil 1. ja 4. genotüübi kroonilise progresseeruva C-viirushepatiidi kombinatsioonraviks patsientidele, kellel esineb mõõdukas või raske maksafibroos (F2-4) ja kompenseeritud maksahaigus (B18.2).
Eesti Infektsioonhaiguste Seltsi esimehe Matti Maimetsa sõnul on C-hepatiidist üleriigilise kampaania tasemel rääkimine ja tegutsemine täiesti õigustatud, sest Eestis on täna hinnanguliselt 20 000 C-hepatiiti nakatunut – seda on ligi kolm korda rohkem kui meil arvatakse olevat HIV positiivseid.
Euroopa Ravimiamet (EMA) kinnitab, et kõiki patsiente tuleb enne C-viirushepatiidi ravi alustamist otsetoimivate viirusvastaste ainetega testida B-viirushepatiidi suhtes. Selle eesmärgiks on vähendada B-hepatiidi reaktiveerumist otsetoimivate viirusvastaste ainete kasutamisel. Nii B- kui ka C-viirushepatiidiga nakatunud patsiente tuleb jälgida ja käsitleda vastavalt kehtivatele kliinilistele ravijuhistele.