Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Teadmata põhjusega haavandtõve tekitaja
Läinud sügisel Pariisis toimunud Euroopa Gastroenteroloogia nädala raames pöörati tähelepanu kaksteistsõrmiksoolehaa-vandi ja selle peamiste tekitajate – Helicobacter pylori (HP) ning mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite (NSAID) tarvitamisele.
<strong>Iiris Saluri</strong><br /><br />Läinud sügisel Pariisis toimunud Euroopa Gastroenteroloogia nädalaraames pöörati tähelepanu kaksteistsõrmiksoolehaa-vandi ja sellepeamiste tekitajate - Helicobacter pylori (HP) ningmittesteroidsete põletikuvastaste ravimite (NSAID)tarvitamisele.<br />Diskussiooni keskmes oli viimasel ajal tõusutendentsi näitavteadmata põhjustega kaksteistsõrmiksoolehaa-vand- täpsustas Pariisikõnetubades osalenud Lääne-Tallinna Keskhaigla endoskoopiaosakonnajuhataja Külliki Suurmaa. „Selline diagnoos pannakse siis- kuipatsiendi testid HP osas on olnud negatiivsed ning haige väidab- etta ei ole kasutanud NSAID-ravimeid-” selgitas Suurmaa.<br />Aruteludel jõuti järeldusele- et nn teadmata põhjuse taga võibolla asjaolu- et HPd ei suudeta alati esimesel korraldiagnoosida või ei suuda patsiendid alati NSAIDe kasutatava ravimikoostises märgata.<br />Šotimaalt Glasgow’st pärit gastroenteroloog professor Kenneth B.McColli veendumusel ei tohiks HP-infektsiooni võimalustkergekäeliselt kõrvale jätta. McColli arvates peaks patsientidele-kellele tehtud uuringud ei näita helikobakteri olemasolu- tegemavaevuste jätkumisel vähemalt kolm erinevat testi.<br />Kuna HP määratakse verest- maost või väljahingatavast õhust- võivadtestimise tulemusi mõjutada mitmed tegurid - näiteksantibiootikumide või vismuti tarvitamine või siis prootonpumbainhibiitori kasutamine enne testi jm.<br /> Suurmaa on veendunud- et enamuse haavanditest on siiskitekitanud H. pylor ning see nõuab kindlasti ravimist. Eestis saavadüle 90 protsendi patsientidest abi kasutusel olevast kolmikravist.„Elu on näidanud- et kõigil ravisaanutel on haiguse ägeneminepeatunud-” kinnitas Külliki Suurmaa. Diskussioon käib ravi kestuseüle - levinud ravi pikkuseks on nädal- aga võiks olla isegi kaksnädalat.<br />Tänu kaasaegsetele ravivõimalustele on haavandihaigeid jäänudaasta-aastalt vähemaks. Veel parema tulemuse saavutamiseks soovitabSuurmaa suunata püsivate kõhuvaevustega patsiendid vähemalt korraka gastroskoopilisele uuringule.