• 29.03.11, 08:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Võime lõhnu ära tunda põhineb ajuosade keerukal koostööl

Haistmine on üks ürgsemaid meeli, kuid selle toimimismehhanismid pole neuroteadlastele siiani päris selged. Colorado ülikoolis läbi viidud uurimuse järgi suudetakse lõhnu ära tunda, sest erinevad lõhnatajus osalevad ajupiirkonnad vahetavad vastastikku infot, vahendas Novaator.
Ajakirjas Neuron ilmunud uurimus põhineb nelja aasta jooksul hiirtega tehtud katsetel. Eksperimendid näitasid, et kõigepealt jõuab lõhnasignaal ajus haistesibula nimelisse piirkonda, mis asub otsmikusagara all. Seejärel suunatakse info edasiseks analüüsimiseks ajukoorde. Kuid siis avastasid neuroteadlased midagi üllatavat– nimelt haistesibula ning ajukoore vahelise tiheda vastastikuse suhtluse.

Seotud lood

Uudised
  • 30.03.12, 15:10
Rahutud inimesed märkavad rohkem ebameeldivaid lõhnu
Nina on nii loomadel kui ka inimestel oluline abivahend ohu tuvastamisel. Tänu haistmismeelele korjavad loomad üles vajalikud hoiatusmärgid ning röövlooma lõhna tajumine käivitab hirmust tingitud refleksid, kirjutas teadus.err.ee.
Uudised
  • 08.04.11, 12:48
Täiskasvanu aju suudab kiirelt kasvada
Kui täiskasvanud inimese aju puutub kokku stiimulitega, mis sarnanevad imiku kogetavatega, suudab see kiirelt kasvada, väidab värske uuring.
Uudised
  • 02.10.08, 09:52
Novaator: Tehisnina õpib lõhnu tundma
USA teadlastel õnnestus toota laboris lõhna tundvaid retseptoreid, mis tähendab, et funktsionaalse tehisnina loomine on sammukese võrra reaalsusele lähemale jõudnud.
Töökuulutused
  • 06.01.25, 17:51
Ida-Tallinna Keskhaigla otsib arsti erakorralise meditsiini keskusesse
Kandideerimise tähtaeg: 22.01.2025

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele