Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Samm edasi soolevähi sõeluuringu poole Eestis
Järgmisel aastal valmib Tartu Ülikooli arstiteaduskonna tervishoiuinstituudi eestvedamisel tervisetehnoloogiate raport soolevähi sõeluuringule, mis muuhulgas hindab ka erinevaid sõeluuringu korralduse alternatiive, teatas haigekassa.
Selle põhjal on võimalik välja töötada sõeluuringu korralduslik lahendus, mis tagaks riskirühma võimalikult ulatusliku hõlmatuse. Samuti peab hindama, kas olemasolevas ravisüsteemis tegutsevaid spetsialiste on piisavalt skriiningu käivitamiseks (skriiningut ei ole mõistlik käivitada, kui sellele järgnevalt ei ole avastatud juhtude korral tagatud edasine ravi).
Värske Mediuutiset ajaleht kirjutab pika loo soolevähi sõeluuringu kogemusest Soomes, kus on juba 10 aastat seda tehtud koduse peitveretesti analüüsina.
Tänavu sügisel septembri lõpus peetud
vähinädalal oli teemaks soolevähk, mis on maailmas levimuselt kolmas kasvaja.
Eestis on soolevähki haigestumine viimase 30 aasta jooksul pidevalt kasvanud.
Ehkki aasta tagasi lootis haigekassa alustada soolevähi sõeluuringu pilootprojektiga 2015. aastal, siis täna teatas haigekassa juht Tanel Ross, et pilooti ei tehta üldse ja sõeluuringu algus plaanitakse 2016. aastasse.
Eesti gastroenteroloogide seltsi juht Riina Salupere on pettunud, et haigekassa vaatamata mullu antud lubadustele ei ole senini algatanud tegevusi, mis võimaldaksid ka Eestis käivitada soolevähi sõeluuringu, nagu paljudes teistes Euroopa riikides.