Terviseameti hinnangul on desinfektsiooni võimekuse puudumine riigis eriti ohtlike nakkushaiguste korral tõsine probleem ning puudujääk kogu epideemiatõrje ahelas. Desinfektsiooni võimekuse all peetakse antud juhul kitsamalt silmas võimekust korraldada nakkuskolde kahjutustamist epideemia ohu ning eriti ohtlike nakkushaiguste korral, mis teisisõnu tähendab osa hädaolukorra ennetamisest ning lahendmaisest, selgitab Terviseamet Sotsiaalministeeriumile saadetud kirjas.
Terviseameti hinnangul tuleb antud küsimust vaadata ennekõike hädaolukorra seaduse (HOS) põhimõtete kontekstis. Praegu ei ole ameti hinnangul küsimus selgelt õiguslikult reguleeritud, st et konkreetselt pole määratud õiguslikult kohustust ega volitust ühelegi riiklikule struktuurile desinfektsioonitööde läbi viimiseks olukorras, kus eraõiguslikud ettevõtted keelduvad seda tegemast. HOS ei näe samuti ette, et desinfektsioonitöid teostavad eraõiguslikud ettevõtted (kahjuritõrjega tegelevad ettevõtted) kuuluksid elutähtsate teenuseosutajate hulka ning peaksid tagama teenuse jätkusuutlikkuse või võimekuse teenust osutada ka eriti ohtlike nakkushaiguste korral.
Seotud lood
Neljas Läti linnas on grippi haigestmine jõudnud epideemiatasemele, millega seoses kuulutas haiguste ennetuse ja kontrolli keskus teisipäeval välja epideemia alguse, vahendas Valgamaalane.