Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Aju saab treenida tervislikku toitu eelistama
Ida-Tallinna Keskhaigla dietoloog Henri Ruul annab ülevaate sellest, kuidas treenida aju nii, et ennast tervislikuma toiduga premeeritakse. Lisaks on toodud ka paar soovitust, kuidas suvel magusaga mitte liiale minna.
Foto: ITK
Suvi ja jäätis käivad tihti käsikäes. Peale külma jäätist rannas leitakse kõhus ruumi ka teise või isegi kolmanda jaoks. Halb asi selle juures on aga see, et toitainevaene toit, mis on sageli kaloririkas, vähendab isu tervislikuma ja toitainerikkama toidu järele ning võib põhjustada soovimatut kaalutõusu. Sageli põhjendatakse kiusatusele järeleandmist ka tahtejõu puudusega.
Põhja-Eesti Regionaalhaigla üldkirurg Ilmar Kaur toob suhkurtõvest ja maovähenduslõikusest kõneldes välja, et opereeritud rasvunud 2. tüüpi diabeetikud elavad kauem, nende elukvaliteet on parem, diabeedi tüsistusi vähem kui konservatiivselt ravitutel.
Ravitoitlustamine on kindel toitlustamisviis, mis peab tagama haigestunud organi või organsüsteemi taastumise. Tasakaalustatud toitumine ja kompleksne ravi aitavad aeglustada tüsistuste tekkimist. Diabeedi puhul tuleb tähelepanu pöörata patsiendi õigele toitumisele juba haiglas viibimise ajal, rääkis Tartu Ülikooli Kliinikumi dieediarst Liidia Kiisk Põhja-Eesti Regionaalhaigla sisehaiguste kliiniku konverentsil.