Riigikogu teisipäevasel istungil läbis esimese lugemise Keskerakonna fraktsiooni algatatud ravikindlustuse seaduse muutmise seaduse eelnõu (121 SE), mis võimaldab töövõimetus- ja vanaduspensionäridel kasutada proteesihüvitiseks ettenähtud summat hammaste raviks.
Kehtiva hambaravitoetuste süsteemi kohaselt hüvitab riik töövõimetuspensionäridel või üle 63-aastastele vanaduspensionäridel üks kord kolme aasta jooksul hambaproteeside eest tasutud summa 255,65 euro ulatuses. Hambaraviteenuse eest hüvitatakse neile aga 19,18 eurot aastas.
„On tekkinud olukord, kus 63-aastastel inimestel on suus oma hambad, nad ei vaja mitte niivõrd proteese, kuivõrd olemasolevate hammaste parandamist,“ ütles eelnõu esitaja Viktor Vassiljev. Tema hinnangul ei vaja see muudatus väga suuri ümberkorraldusi ja raha on selleks olemas.
Sotsiaalkomisjoni esimehe Aivar Koka sõnul ei ole Eesti Keskerakonna fraktsiooni algatajad eelnõus arvestanud osalise ja puuduva töövõimega inimesi hambaravi ja proteesihüvitiste saajate hulka, küll aga on seda arvestatud seadusemuudatustes, mis jõustuvad 1. juulil koos töövõimetoetuse seaduse jõustumisega.
„Valitsuse tegevuskavas 2015– 2019 on see probleem laiemalt käsitletud ja hõlmab lisaks proteesihüvitistele ka täiskasvanute hammaste parandamise programmi. Sotsiaalministeeriumil tuleb eelnõu esitada 2016. aasta aprillis, selle ülesande täitmiseks on Eesti Haigekassal koostamisel ettepanekud Sotsiaalministeeriumile täiskasvanute hambaravihüvitiste maksmise küsimuse terviklikuks lahendamiseks koos hinnanguga sellega kaasnevate mõjude kohta ravikindlustuse eelarves,“ ütles Kokk.
Hetkel kasutatakse proteesihüvitisi ligi 7,5 miljoni euro ulatuses. Koka arvutuste kohaselt oleks hambaravi lisandumisel antud eelnõu puhul kulu eelarvele umbes 14 miljonit.
Seotud lood
Ekspress uuris, miks hambaarsti teenuste hinnakirjad avalikult näha pole?
Kandideerimise tähtaeg: 15.12.2024