Eesti Arstide Liit, Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliit ja Eesti Õdede Liit tegid täna avaliku pöördumise, kus nendivad, et tervishoiutöötajate kollektiivlepingu läbirääkimised lõppesid tööandjatega kokkuleppele jõudmata ja töötajate liidud pöörduvad töötüli lahendamiseks riikliku lepitaja poole.
- Riiklik lepitaja Henn Pärn. Foto: Erik Prozes
Järgneb pöördumine:
Tervishoiutöötajad tunnustavad tööandjaid, kuna jõuti ühisele seisukohale liikuda tervishoius arstide, õdede ja hooldajate optimaalsete palgasuhete suunas ning arvestada töötasu süsteemi loomisel ka teiste riikide praktikat.
Samad põhimõtted peaksid kehtima ka haiglajuhtide palkade määramisel. Näiteks Soomes on haiglajuhtide palgad eriarsti palgast keskmiselt 1,3 korda kõrgemad, mistõttu peame põhjendamatuks, et Eestis on see suhe sõltuvalt raviasutusest 2,5–3,5.
Tööandjate pakkumist ei saanud tervishoiutöötajad vastu võtta, kuna juba mitmendat aastat sisaldas see tervikliku kollektiivlepingu asemel ainult palganumbreid, jättes välja kõik töö- ja puhkeaega, öötöö, puhkepäevadel tehtava töö ja ületunnitöö hüvitamist, valveaega, puhkust ning täienduskoolitust käsitlevad punktid.
„Nende punktidega soovisime veidigi leevendada meditsiinitöötajate ülekoormust ja vähendada juba igapäevaseks muutunud seaduserikkumisi vajaliku puhkeaja ja täienduskoolituse võimaldamisel, seetõttu peame keeldumist neid isegi arutada solvavaks,“ ütles arstide liidu president Lembi Aug.
Pakutud tunnitasu alammäärad ei võimalda tagada Eesti raviasutuste jaoks piisavat ja motiveeritud meditsiinilist personali. Õdede kuupalk ei jõua 2017. aastal isegi 2015. aasta Eesti keskmise palgani. Haiglajuhtide innukust pidurdada palgakasvu haigekassastki jõulisemalt ei ole lihtne mõista.
Töötüli algpõhjus on tervishoiu ebapiisavas rahastamises ja haigekassa jaotamata kasumi hoidmises riigieelarve tasakaalu säilitamiseks. Riigijuhid rahva tervist ja tervishoiutöötajaid ei väärtusta, seda tõendab ka läbirääkimiste eiramine minister Jevgeni Ossinovski poolt.
Seotud lood
Eesti Arstide Liit, Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliit ja Eesti Õdede Liit teatasid 24. märtsil kollektiivläbirääkimiste nurjumistest. Lahenduse leidmiseks pöörduti riikliku lepitaja poole.
Sotsiaalministeerium eesotsas tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovskiga peab väga oluliseks säilitada tervishoiusektori töörahu.
Arstidele väljapakutud palgatõusu kõrval vajavad suuremat järeleaitamist ka õdede ja hooldajate palgad, ütles tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski täna riikliku lepitaja juures toimunud kohtumisel tervishoiutöötajate ja nende tööandjate esindajatega.
Sotsiaalministeeriumi kinnitusel laekus riikliku lepitaja konkursile 32 kandidaadi sooviavaldused, millest 25 vastasid konkursi nõuetele.
Kandideerimine kuni: 09.02.2025