Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Merits: Zika on avalikkuse poolt üles paisutatud
Viroloog Andres Merits: „Saame alfaviiruste geneetilise manipuleerimisega tekitada selliseid tüvesid, mis meid kaitsevad hulga ohtlikumate viiruste eest.“
Eelmisel aastal omistati Tartu ülikooli rakendusviroloogia professorile Andres Meritsale riiklik teaduspreemia keemia ja molekulaarbioloogia alal eelneva nelja aasta teadustööde ning uurimistsükli „Alfaviiruste molekulaarbioloogia, vektorlevik ja patogeneesi alused“ eest.
Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) kuulutas reedel, et Zika-viirus ja sellega seotud neuroloogilised tüsistused ei kujuta enam endast rahvusvahelist hädaolukorda.
Eesti ja Soome teadlased leidnud ratsionaalselt kavandatud ühendi Obatoclaxi näol lootustandva ravimikandidaadi, mis pidurdab väga tõhusalt Zika viiruse paljunemist. “Selle toime on niivõrd võimas, et see oleks tõenäoliselt potentsiaalne pidur veel väga paljudele teistelegi viirustele,” sõnab Tartu ülikooli rakendusviroloogia professor Andres Merits.
Selle aasta veebruaris, kui Tartu ülikooli teadlased said rektori reservfondist ja tehnoloogiainstituudist 60 000 eurot, et Zika viiruse vastaseid vaktsiinikanditaate looma hakata, Maarjamõisa välja viroloogialaborites Zika viirust veel ei olnud. Ei olnud isegi kavatsust seda osta.