Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Elu pärast bariaatrilist operatsiooni
Bariaatriline kirurgia on üks efektiivseim morbiidse rasvumise ravimeetod. Pakume ITK endokrinoloogi Tatjana Toomsoo vaatenurka.
Diabeeti ja hüpertensiooni põdev 36aastane patsient on minemas bariaatrilisele operatsioonile. Foto: Yle
Bariaatriline kirurgia on üks efektiivseim morbiidse rasvumise ravimeetod. Ameerika Metaboolse ja Bariaatrilise Kirurgia Ühingu andmetel kirurgiline ravi oluliselt langetab kehakaalu ja aitab ära hoida, muuta paremaks või lahendada enam kui 40 rasvumisega seonduvat haigust või seisundit k.a II tüüpi diabeeti, südamehaigusi, obstruktiivset uneapnoe ja rida halvaloomulisi kasvajaid. Kliinilised uuringud näitavad, et bariaatriline kirurgia vähendab suremuse riski 30-40%.
Põhja-Eesti Regionaalhaigla üldkirurg Ilmar Kaur toob suhkurtõvest ja maovähenduslõikusest kõneldes välja, et opereeritud rasvunud 2. tüüpi diabeetikud elavad kauem, nende elukvaliteet on parem, diabeedi tüsistusi vähem kui konservatiivselt ravitutel.
Oulu Ülikoolihaiglas töötava bariaatrilise kirurgi Vesa Koivukanka meelest on Soomes probleeme suhtumisega: rasvumist peetakse enda tekitatud haiguseks ja maovähendusoperatsioone pigem ilukirurgiaks.
Ülekaalulisus ei ole üksnes põlveartriidi väljakujunemise riskifaktor. See on ühtlasi seotud kehvemate tulemustega pärast põlveliigese asendamise operatsiooni.