Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Vaimne tervis varjust välja
WHO direktor doktor Margaret Chan tegi 2016. aastal USAs Washingtonis olulise avalduse, kus mainis, et vaimne tervis on globaalne prioriteet. Ta rõhutas, et peame vaimse tervise varjust välja tooma.
Foto: pixabay.com
Tema avalduse üks põhjuseid on fakt, et enimlevinud vaimse tervise häired on tõusuteel ja ligikaudu 10% maailma populatsioonist kannatab nende all. Lisaks on ärevushäire ning depressioon kulukad nii majandusele kui ka peredele. Seevastu iga vaimsesse tervisesse investeeritud dollar toodab tagasi 4 USD läbi taastunud töövõime.
OECD hinnangul kaob vaimse tervise rikete tõttu nii otseste kui kaudsete kuludena kuni 4 protsenti SKTst ja Eestis oli see kahjusumma möödunud aastal ligikaudu 800 miljonit eurot.
Inimeste jaoks, kellel esineb hooajaline depressioon, võib talv kaasa tuua midagi märksa enamat peale jäiste tuuleiilide ja lume – see võib põhjustada lootusetust ja stressi. Hiljutise uuringu kohaselt kannatavad naised selle all rohkem kui mehed.
Uuringud näitavad, et vaimse tervise probleemidega seotud kulud ulatuvad ülemaailmselt triljonite eurodeni aastas ning iga depressiooni vastu võitlemiseks kulutatud euro annab organisatsioonile tagasi pea 14 eurot kasumit, kirjutab Tallinna Tehnikaülikooli organisatsioonipsühholoogia õppekava juht Liina Randmann.