Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Revolutsioon C-hepatiidi ravis saabus 10 aastat tagasi
Mai alguses Tartus Eesti Arstide Päevadel oli üheks käsitletavaks probleemiks krooniline C-hepatiit. Selle viimasel ajal väga aktuaalseks muutunud teema juhatas sisse Ida-Tallinna Keskhaigla gastroenteroloogiakeskuse juhataja Triin Remmel.
Foto: Scanpix/Phovoir
Maailma Terviseorganisatsioon võttis 2016. aastal vastu eesmärgi likvideerida aastaks 2030 maailmast C-hepatiidi epideemia ehk langetada haigestumust 80–90% võrra. Probleem on väga oluline, sest paljudes maades on C-hepatiidi viiruse (HCV) levimus kõrge ja haigus avastatakse hilises faasis. Nimelt on haigus diagnoosimise hetkeks tihti kestnud 10–30 aastat ja väljunud latentsest faasist ehk on tekkinud tsirroos. Seetõttu suureneb ka haigestumus ja suremus maksavähki. Aktuaalsust tõstab ka fakt, et viimasel aastakümnel on saanud võimalikuks C-hepatiidi efektiivne ravi ja seeläbi haige eluea pikendamine.
Mustamäe Keskuse kõrvale on peagi kerkimas mahukas uus esmatasandi tervisemaja. 6-korruselisse hoonesse on oodatud erinevad terviseteenuste pakkujad alates perearstidest lõpetades erispetsialistide ja vaimse tervise praksistega. Mitmed teenusepakkujad, sh mainekas labor on broneerimislepingud juba sõlminud, kuid ruumi on veel piisavalt kliinikutele, kes soovivad asuda uues hoones mitme linnaosa sõlmpunktis nii auto kui ühistranspordiga hästi ligipääsetavas kohas.