Haigekassa nõukogus hakkab tulevikus olema 7 liiget, kes ei pea tervishoiust midagi teadma.
- Maris Jesse Foto: Raul Mee
Läinud aasta suvel ootamatult avalikuks tulnud haigekassa 33 miljoni suurune hiigelkahjum sundis poliitikuid hakkama tõsimeeli leidma tervishoiusüsteemi lisaraha. Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski otsis lahendusi piltlikult öeldes maa alt ja maa pealt, kuid haigekassa nõukogu neid ei toetanud. Seepeale sai peaminister Taavi Rõivasel mõõt täis ja ta teatas 22. septembri pärastlõunal toimunud valitsuse pressikonverentsil, et haigekassa nõukogu tuleb reformida ja tulevikus jätkatakse 15 liikme asemel kuuega - nõukogus hakkaks olema kaks riigi esindajat, kaks tööandjate esindajat ja kaks patsientide esindajat. Senine suur nõukogu oli Rõivase hinnangul liialt häguse vastutusega, mille võimetuse näite tõi ta samast hommikust: "Haigekassa lükkas tagasi tervise- ja tööministri poolt tehtud suurima mõjuga ettepaneku (lae kehtestamine ajutise töövõimetuse hüvitistele, toim), kuid midagi asemele ka ei pakutud." Seega tegi ta ettepaneku nõukogu reformida ja võtta eeskujuks töötukassa juhtimine, kus on samuti sotsiaalpartnerid esindatud, aga kõigil on kaks kohta. "Tuleb öelda, et seal toimivad asjad tõhusamalt," nentis Rõivas.
Seotud lood
Haigekassa nõukogu koosseisu muudatusi puudutava seaduse eelnõu jõuab valitsusse tõenäoliselt lähima kuu jooksul, öeldi sotsiaalministeeriumist.
Sotsiaalministeerium on eelnõu ettevalmistamisel näinud ette, et tervisesektori kõigi osapoolte ühetaoliseks kaasamiseks nõukogu otsustusprotsessidesse ja ravikindlustuse arendamisse moodustab nõukogu kaks alalist komisjoni - ühe riikliku ravikindlustuse strateegilist arengut puudutavate küsimuste arutamiseks ning teise komisjoni tervishoiuteenuste loetelu ja piirhindade arutamise jaoks.
Haigekassa nõukogu tegi 19. jaanuaril otsuse moodustada alaline nõuandev komisjon haigekassat puudutavates strateegilistes otsustes.
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski vastas eile riigikogu liikmete arupärimisele haigekassa juhtimise muutmise kohta. Minister tõi välja, et haigekassa nõukogu juurde hakkavad edaspidi kuuluma komisjonid, kes menetlevad tervishoiuteenuste loeteluga seotud küsimusi. Nõukogu ülesandeks jääb aga tegeleda finantsküsimustega.
Meditsiiniuudiste talvistel veebiseminaridel anname tervishoiutöötajatele teadmisi vaimse tervise ja pearingluse teemal. NB! Kalender täieneb jooksvalt!