Nüüdseks üle nelja kuu käigus olnud üleeuroopalise ravimite ehtsuse kontrolli süsteemiga on tänaseks liitunud umbes 70% kõigist ravimikäitlemisega seotud osapooltest Euroopas. Eestist on süsteemiga liidestunud kõik ravimite käitlemisega seotud osapooled. Selle aja jooksul on kõikide riikide peale kokku leitud vaid kaks võltsingukahtlusega ravimit.
- Eestist ühtegi võltsingukahtlusega ravimit leitud pole. Foto: Raul Mee
Eesti Ravimite Ehtsuse Kontrolli SA (REKS) juhi Raul Milli sõnul tasub sellise mastaapse süsteemi puhul esile tõsta riikidevahelist tihedat ja head koostööd. „Euroopas on süsteemiga praeguseks liitunud üle 1000 ravimtootja organisatsiooni ning 2300 müügiloahoidja. Nn. lõppkasutajatest ehk ravimite turustamisega seotud osapooltest on süsteemiga liitunud praeguseks hetkeks üle 100 000 apteegi ja 4000 hulgimüüja. Lisaks üle 7000 tervishoiuorganisatsiooni ja tervishoiuteenuse pakkuja, kellel on kohustus kontrollida ravimite ehtsust. Kokku moodustab see hinnanguliselt ca 70% kõigist ravimikäitlemisega seotud osapooltest Euroopas,“ tõi Mill välja viimaseid andmeid. „Eesti osas on süsteemiga liidestunud kõik ravimite käitlemisega seotud osapooled.“
Seotud lood
Eesti asus ühes teiste Euroopa Liidu riikidega 9. veebruarist retseptiravimite ehtsust kontrollima. Kuna süsteem nõuab kulusid, hakkasid kohe ka ringlema jutud, et ravimid muutuvad nüüd kallimaks. Esialgu ei leia see kusagilt kinnitust.
Aluselisest veest on palju kuuldud ja räägitud, kuid millised omadused ja mõjud sel tervisele päriselt on, teavad vähesed. Neile, kes kimpus kõrvetiste, lihasvalude või refluksidega, on aga just aluseline vesi esimene abimees, mille järele haarata ning mis kiiret leevendust pakub.