WHO, Euroopa Komisjon ning erinevate riikide ravimiametid leppisid kokku põhikriteeriumides, mis peavad olema täidetud, et koroonaviiruse vaktsiini 1. faasi kliinilised uuringud saaksid alata.
WHO, Euroopa Komisjon ja riikide ravimiametid avaldasid rahvusvahelise ravimijärelevalveasutuste koalitsiooni (ICMRA) organiseeritud kohtumise
kokkuvõte, mis annab ülevaate arutelust ja ravimiametite ootustest COVID-19 vaktsiinide arendamise ning andmete esitamise kahes võtmeaspektis:
- millised peavad olema eelkliinilised andmed, et nende põhjal saaks lubada uuringuravimi esmakordset manustamist inimesele 1. faasi kliinilistes uuringutes;
- vajadus kõrvaldada enne kliiniliste uuringute alustamist teoreetiline risk, et COVID-19 vastased vaktsiinid võivad haigust võimendad.
Kõik kohtumisel osalejad nõustusid, et COVID-19 vaktsiinikandidaatide 1. faasi kliiniliste uuringutega on vaja alustada nii kiiresti kui võimalik. Toodi välja meetmed, kuidas ravimijärelevalve asutused kavatsevad saavutada olukorra, mis toetab COVID-19 vaktsiini kiiret väljatöötamist ning samas võimaldab saada piisavalt kvaliteetseid andmeid, mille põhjal on hiljem võimalik teha põhjendatud otsuseid.
Kohtumisel julgustati erinevate riikide ravimiameteid COVID-19 vaktsiini väljatöötamise kohta omavahel infot vahetama.
Ravimiregulaatorite virtuaalne COVID-19 pandeemia teemaline kohtumine toimus 18. märtsil 2020. Seal osalesid 17 riigi esindajad 20st ravimijärelevalveasutusest ning lisaks Maailma Terviseorganisatsiooni ja Eurooopa Komisjoni eksperdid. Kohtumist juhtisid Euroopa Ravimiameti (EMA) ning Ameerika Ühendriikide Toidu- ja ravimiameti (FDA) esindajad.
Seotud lood
Innovatiivsete Ravimite Algatus koostas eile konkursikutse teadusuuringute ettepanekuteks ravi ja diagnostika väljatöötamiseks vastusena COVID-19 haiguspuhangule.
Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar tõdes Meditsiiniuudiste veebiseminaril, et keeruline on rääkida koroonaviiruse mudelist, kuna maailmas ei ole veel ühtki riiki, kus haigestumus oleks täielikult kadunud.
Ida-Tallinna Keskhaigla neuroloog Kristiina Lepiku sõnul ei ole hetkel teada, et koroonaviirushaigus mõjuks kuidagi rängemini epilepsia korral - kõik oleneb inimese immuunsüsteemi tugevusest.
Miks on koroonaviirus dabeedihaigele eriti ohtlik ning mida ravi juures silmas pidada, selgitab Eesti Diabeediliidu juhataja Ulvi Tammer-Jäätes.
Kandideerimise tähtaeg: 15.12.2024