Kui kasvajate molekulaarset iseloomustamist üksikute geenimuutuste osas on onkoloogilises diagnostikas ning sihtmärklaudravi planeerimisel kasutatud juba 10 aastat, siis viimastel aastatel on kliinilisse praktikasse juurdumas kasvajate paneeltestimine.
Antud testidega on võimalik samaaegselt profileerida sadu erinevaid geneetilisi muutusi nii kasvajakoest kui ka verest. Kasvajate geenitestid võimaldavad hinnata haiguse prognoosi, täpsustada diagnoosi, teha patsiendist lähtuvaid personaliseeritud ravivalikuid ja hinnata kasvajatega kaasnevat perekondlikku riski patsiendi järeltulijatele. Enim on paneeltestimine kliinilises praktikas rakendatav kopsu-, kolorektaal-, munasarja-, eesnäärme- ja rinnavähi puhul, lisaks ka hematoloogilistel kasvajatel. Küsimustele vähi geenitestide kohta vastas PERHi onkoloogia-ja hematoloogiakliiniku onkoloog ja Tartu Ülikooli vanemteadur Anu Planken.
Seotud lood
Meditsiiniuudiste talvistel veebiseminaridel anname tervishoiutöötajatele teadmisi vaimse tervise ja pearingluse teemal. NB! Kalender täieneb jooksvalt!