Kuigi laialt levinud alaseljavalu enamasti tõsist ohtu ei kujuta, võib see olla ka märgiks tõsisest haigusest.
Alaseljavalu on levinud tervisehäire, mistõttu on selle kaebusega inimesed perearstide, närviarstide, ortopeedide, reumatoloogide sagedased külalised. Enamasti on tegemist soodsa prognoosiga, sageli iseparaneva mittespetsiifilise seljavaluga. Samas võib nii äge kui ka krooniline alaseljavalu olla ka ohtliku ja halva prognoosiga haiguse sümptomiks, mistõttu tuleb seisund õigel ajal diagnoosida ja ravida. Järgnev kirjutis tugineb Eesti alaseljavalu ravijuhisele.
Seotud lood
Alaseljavalu tugevus ei anna selget infot selle põhjuste ja ulatuse kohta, isegi kui valu on alguses patsiendi jaoks hirmutavalt tugev. Nö "punaseid lippe" on alaseljavalu põhjuste seas harva, selgitas Ida-Tallinna Keskhaigla taastusarst Eve Sooba.
Ida-Viru Keskhaigla üldkirurg ja valuarst Aleksandra Šilova tõdes veebiseminar "Valuravi põhimõtted ja vead", et kuigi valu on sage perearstile pöördumise põhjus, on see siiski aladiagnoositud probleem.
Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) diagnostikakliiniku juhataja doktor Äli Roose sõnul ei peaks mittespetsiifilise seljavalu korral pilti tegema. Reaalsus kipub ravijuhenditest eemale kalduma, pildistatakse enam kui vaja.
Kandideerimise tähtaeg: 15.12.2024