Mõõduka koormusega treenimine on kasulik osteoartroosi käes kannatavale inimesele. Endiselt puuduvad aga selged tõendid, et treening aeglustaks või ennetaks haiguse süvenemist.
- Terve liigese pind vs osteoartroosist tingitud kahjustusega. Foto: Shutterstock
Osteoartroos on krooniline liigesehaigus, mille korral liigesekõhre degeneratsioon progresseerub aeglaselt, kirjutas netlääkäri.fi. Kõhre võime liigespinnaga haakuda on halvenenud, suureneb hõõrdumine ja tekkida võivad kõhrepraod. Ilma kõhreta luude otstes (liigestes) hõõruvad luud üksteise vastu ja põhjustavad valu, ärritust ja põletikku. Tagajärjeks on sageli ümbritsevate lihaste ja sidemete valu ja valu, aga ka liigeste jäikus.
Seotud lood
Kaspar Tootsi viis doktoritöö raames läbi uuringu, mille tulemusel kirjeldatud biomarkerid võivad tulevikus osutuda olulisteks osteoartroosi diagnoosimisel ja kulu ennustamisel ning aidata leida uusi ründepunkte haiguse ravimisel.
Kirurgilist ravi on jäänud üha vähemaks, kuna medikamentoosse ravi efektiivsus on järjest paranenud.
Perearst Argo Lätt tõdes Reumafoorumil 2019, et luu- ja liigesehaigustega patsientide nõustamine võtab suure osa perearstide ajast ning tõi välja perearstide kuus põhilist murekohta artroosihaige käsitlemisel.
Kandideerimise tähtaeg: 22.01.2025