Eesti Perearstide Selts (EPS) avaldas oma kodulehel juhised libameditsiini ja libaekspertide tuvastamiseks. Meditsiiniuudised küsis seltsilt, mis eesmärgil nad juhised koostasid ning mis kanalites on need inimestele kättesaadavad.
- Fotol: Pereast Piret Rospu. Foto: Meeli Küttim
Mis eesmärgid said juhised koostatud?
Vastab Tabasalu Perearstikeskuse perearst Piret Rospu
Isehakanud eksperte sugeneb juurde nagu seeni pärast vihma. Uhhuukoolidest uhhuundusealased diplomid saanud on ise juba koolitajad ja puuduva haridusega nõuandjaid lisandub eksponentsiaalse kiirusega. Arusaadav, et igaüks neist otsib oma nišši, võimalust oma "teadmisi" müüa ja endale kui eksperdile nime teha. Näiteks oli tänavu ühes Harjumaa koolis vaimse tervise päev, kus oli ligi 20 esineja seas kõigest kaks psühholoogiharidusega inimest, üks nendest samas koolis töötav koolipsühholoog.
Kuidas peaks aga koolijuht või kohaliku omavalitsuse esindaja otsustama, kas muuseumi sobib esinema inimene, kes "jagab oma teadmisi kvantfüüsikal (võngetel ehk võnkesagedustel) põhinevast meditsiinist, mantratest, šamanistlikest praktikatest ja ravimtaimedega ravimisest"? Aga kas vanemlust toetavasse asutusse võiks tulla inimene, kelle koolkond muu hulgas räägib inglitest, kes puu- ja köögivilju ingelliku väega rikastavad?
Avaliku raha eest üleval peetavad asutused nagu koolid, lasteaiad, raamatukogud, muuseumid ei peaks uhhuu levikuks soodsaid tingimusi pakkuma, aga nende asutuste vedajad ei pea olema ka meditsiinivaldkonna eksperdid. Juhis ongi mõeldud lihtsaks tööriistaks, mille abil sikud lammastest eraldada.
Kas te plaanite neid juhiseid ka laiemale üldsusele tutvustada?
Juhis on vabalt kättesaadav Eesti Perearstide Seltsi Facebooki-lehel, Tervisegeeniuse lehel ja Õhtulehe terviserubriigis. Juhis on saadetud Haridus- ja Teadusministeeriumile ja ilmub trükituna ajakirjas Perearst.
Plaanis on ka koolitused sügise hakul.
Juhiseid saab lugeda
SIIT.
Seotud lood
Kandideerimise tähtaeg: 22.01.2025