Perearst Diana Ingerainen sõnab, et ehkki perearsti eriala maine on ajas kasvanud ja praegu on noori kenasti peale tulemas, häirib ladusat töö sujumist üldise plaani puudumine: mis on perearsti, mis eriarsti töö.
- Perearst Diana Ingerainen Foto: Raul Mee
Järveotsa perearstikeskuse üks omanikke, Eesti perearstide seltsi juhatuse ja PERHi nõukogu liige
Diana Ingerainen teeb ettekande esmatasandi uudistest 10 eriala uudiseid jagaval konverentsil “
Meditsiini Update 2024” 5. detsembril.
Mis on teil oma erialal kogu maailma mastaabis tänavu silma jäänud: kas on olnud uuenduste rohke aasta või pigem rahulik?
Võrreldes COVID-19 aja ja Venemaa sõja algusega Ukrainas on 2024 pigem rahulik. Teemadest on esil digitaliseerimine, telemeditsiin, andmete nutikas kasutamine, multidistsiplinaarsed meeskonnad.
Viimastel aastatel on kasvanud eakate osakaal, mis tähendab paljudes maades (s.h kahjuks Eestis) krooniliste haigete osakaalu tõusu. Otsitakse lahendusi, kuidas katta suurenenud teenusevajadus sama või vähenenud ressursiga. Teisalt otsitakse vastust, kuidas eluviisist tingitud haiguseid (üle- või vale toitumine, vaegliikumine, alko-narko-tubakas jne) vältida või siis edasi lükata. Üks suund on: kasutada IT võimalusi, et panna inimesed ise “tööle” oma haigust haldama.
Mis Eestis on tänavu teie erialal uut juhtunud või juhtumas – mida on oodata?
Juhtunud on see, et korraga on jäänud 1500 inimest ilma peremeditsiini teenustest perearsti haigestumise tõttu. Juba aastaid on olemas teadmine perearstide vananemistest, nüüd hakkavad realiseeruma olukorrad, kus tõesti jääbki suur hulk rahvast perearstiabita. Üks lahendus, mis on osaliselt realiseerunud, on tervisekeskused. Teine lahendus, millega töötatakse, on tervisevõrgustikud (integreeritud tervise piirkonnad ehk tervikud).
Kas te olete rahul oma eriala staatuse ja järelkasvuga Eestis, mida muudaksite, kui saaksite võimaluse?
Väga rahul olen! Perearsti eriala maine on hea ja soov saada perearstiks on ajas kasvanud. Kurb on see, et on loodud hoiakud, mis segavad peremeditsiini residente haiglatsüklites. Sel aastal oli taas hea konkurss, esimese valikuna märgiti enamus kandidaatide poolt peremeditsiin. Ma muudaks residentuuri proportsioone, aga kahtlemata segab erialade prognoose suure plaani puudus - mis jääb esmatasandile, mis eriarstiabile, kuidas haiglavõrk hakkab teenuseid pakkuma ja kuidas tagatakse perearsti vaatest uuringud, ebastabiilsete haigete käsitlus jne.
Seotud lood
Tartu ülikooli kliinikumi neurokirurgia osakonna juht Jaan Eelmäe sõnul on tehisaru mõju jõudnud ka nende keerulise eriala patsientideni, aga ravi selle abil planeerida veel ei saa, see jagab sageli ebareaalseid soovitusi.
Meditsiiniuudiste talvistel veebiseminaridel anname tervishoiutöötajatele teadmisi vaimse tervise ja pearingluse teemal. NB! Kalender täieneb jooksvalt!