Äripäeva terviseraamatuklubi jaanuari raamat käsitleb vägivaldset suhet, sellest väljapääsemist ja uue elu ülesehitamist. Autor on briti kliiniline psühholoog Craig Newman, kes selle teemaga on aastakümneid tegelenud.
- Psühholoog ja autor Graig Newman.
Teose
“Leia väljapääs, leia armastus” autor ja kliiniline psühholoog
Craig Newman, kes on ise olnud vägivaldses suhtes, tutvustab toetavat ja tõestatud taastusplaani, mis on aidanud paljusid tema kliente ja aitab ka lugejal vabaneda painavast suhtest ja olla valmis uue armastuse leidmiseks.
Hirm, süü ja häbi – need tunded valdavad tihtipeale neid, kel on olnud õnnetu ja vägivaldne suhe. Newman on kirjutanud lihtsa ja praktilise, lausa käsiraamatu laadse sissevaate vägivaldses suhtes olemisest ja sellest väljapääsust.
Raamatu originaalversioon ilmus suvel 2023 Inglismaal. Ehkki põhitelg keskendub paarisuhtele, siis saab raamatus antud nõuandeid üle kanda ka muudele keerulistele suhetele kolleegidega, naabritega, lähedastega. Raamat on mõeldud ka neile, kes juba suutsid end vägivaldsest suhtes lahti rebida ja ehitavad üles uut elu, otsivad uut armastust.
Raamat vägivaldsest suhtest
Raamat on jagatud kolmeks vaatuseks
I vaatuses arutleb autor selle üle, miks meist saavad väärkohtlemise ohvrid ja milliseid tundeid armastus esile kutsuda ei tohiks.
Näiteks küsige endalt:
Kas kardate alailma, et ärritate oma partnerit?
Kas varjate teiste eest oma suhtes toimuvat?
Kas olete kaotanud elamiku positiivsetest tunnetest?
Kas kahtlete oma võimes omapäi hakkama saada või uus partner leida?
Nende ja paljude teiste valusate küsimuste vastustest selgub, kui tõsine on mure vägivaldses suhtes olemisest.
II vaatuses pakub Newman võimalusi vägivaldsest suhtest väljapääsuks ja kaardistab selle teekonna etappe. Näiteks pakub ta välja praktilise plaani, kuidas lahkuda n-ö hädaolukorras, võttes kaasa vaid kõige hädavajalikum. Tema põhisõnum on: varjake oma plaani! Järgmine samm pärast lahkumist on eemal püsimine, sest ka see võib osutuda raskeks. Inimesed võivad soovida anda suhtele teise, kolmanda ja viienda võimaluse, kuid see ei vii kuhugi.
Tutvu raamatuga ja osta siit
III vaatus on pühendatud uue armastuse leidmisele – nende jaoks, kellel selleks on soovi. Märksõnad on siin enesearmastus, enese väärtuse leidmine, lahtilaskmine minevikust. Tihti tekib lahkujasse tühimik, vahel kaovad vanad sõbrad. Newman jagab soovitusi, kuidas enda uus elu nii üles ehitada, et ei peaks mõttetult kannatama mineviku surve all, kuidas vähendada sundmõtteid ja ebakindlust.
Raamatu muudavad eriti praktiliseks rohked refleksiooniharjutused iga alapeatüki lõpus, saab otse raamatusse kirja panna oma vastuseid küsimustele, analüüsida ennast ja hiljem mõtteid üle lugeda.
Tervise raamatuklubi liikmena on sulle kõik terviseraamatud alati 10% soodsamalt ja raamatu ilmumise kuul 20% soodsamalt.
Newman käib välja kolm enesearmastuse aspekti:
- Ma mõistan enda armastuslugu ja teekonda
- Väljun suhtest ja/või väärkohtlemise tsüklitest
- Leian enesearmastuse
Et seda paremini saavutada, annab ta raamatu lõpus enesearmastuse leidmise näidisplaani. Ta soovitab ka ingliskeelset veebisaiti:
https://www.getoutgetlove.com/, kus suur osa sisust on tasuta.
Craig Newman on diplomeeritud kliiniline psühholoog, kellel on 24aastane kogemus transformatsiooni ja isikliku arengu toetamisel. Ta on kogenud terapeut ja elutreener, kellel on kogemused valu juhtimise, neuropsühholoogia ja puuetega inimeste vallas.
Head lugemist!
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Vabariigi valitsus kinnitas vägivalla ennetamise strateegia aastateks 2015–2020, mis keskendub senisest enam rahva vägivalda taunivate hoiakute muutmisele ja ohvrite abistamisele. Üks eesmärke on vähendada ka tapmiste arvu. Kui 2013. aastal hukkus Eestis vägivalla tagajärjel 52 inimest, siis üks strateegia eesmärke on, et see arv oleks aastaks 2020 poole võrra väiksem.
Lastepsühhiaater Anne Daniel-Karlsen on oma elu pühendanud lähisuhtevägivalla haavade ravimisele, olgu need siis tekitatud lastele või nende vanematele.
Viimasel ajal on Lätis kasvanud füüsilised ja verbaalsed rünnakud meditsiinitöötajate vastu, hiljuti ründas patsiendi naine intensiivraviarsti, kuniks arst vajas ise abi.