Intervjuu USA tuntud holistilise psühholoogi ja virtuaalse tervendamisplatvormi asutaja Nicole LePeraga, kelle raamat „Töö iseendaga“ ilmus eestikeelsena Äripäeva terviseraamatute klubis 2024 augustis.
- Dr Nicole LePera Itaalias puhkamas. Foto: Autori Instagram
Tema eesti keelde tõlgitud raamatu
„Töö iseendaga“ näidislehekülgedega saab tutvuda
SIIN.
Teie raamatu eessõna lõpus on lause „Kui teadlikkus tuleb teadvusele, on kõik võimalik“ – see raamat põhineb Teie kogemusel. Mis aitas Teil iseendani jõuda ja seeläbi paremini ka oma patsiente aidata? Mida see teadlikkus „töös iseendaga“ täpsemalt tähendab?
Teadlikkus tähendab lihtsalt teadvust või võimet midagi tajuda. Kui me muutume teadlikuks oma igapäevastest harjumustest ja mustritest, on meil võimalik hakata tegema uusi valikuid, et saavutada teistsuguseid tulemusi.
Millest Te soovitate alustada „tööd iseendaga“?
Esimene samm töö tegemisel iseendaga on teadlikuks saamine harjumustest, mis on talletunud meie alateadvusesse. Lihtsamalt öeldes tähendab see, et õpime teadlikult märkama nii oma õpitud harjumusi kui ka nende mõju. Kui oleme neist harjumustest teadlikud, saame hakata muutma neid, mis meid enam ei teeni.
Holistilise psühholoogia üks nurgakivisid on lapsepõlve suhtemustrite teadvustamine – sageli on need alateadlikud ning kui me selle osaga iseendast ei tegele, jäämegi kinni „alateadvuse nõiaringi“ – nagu te olete oma raamatus öelnud. Ehk siis inimtunnete tsüklid tekitavad sõltuvust. Kas selline sõltuvus võib toimida ka positiivsel moel? Kas suhtemustrite / sõltuvuste teadvustamine (teadvelolek) algatab juba iseenesest probleemide puhul nn paranemisprotsessi?
Me oleme evolutsiooniliselt juhitud nii harjumuste loomiseks kui kordamiseks, sest need annavad meile etteaimatavuse tunde. Isegi harjumused, mis meile tegelikult kasu ei too, tunduvad turvalised, kuna me oleme nende tulemustega tuttavad, võrreldes tundmatusse astumisega, mis registreerub meie närvisüsteemis kui võimalik oht. Seetõttu kordamegi kõik alateadvusesse ja kehasse talletunud harjumusi ja mustreid seni, kuni muutume neist teadlikuks ja hakkame tegema uusi valikuid. Oma suhtemustrite, sealhulgas sõltuvuslike toimetulekuharjumuste hinnanguvaba teadvustamine on esimene samm nende muutmiseks.
Raamat tööst iseendaga
Kui soovid seda raamatut osta, siis saad seda teha
SIITMiks tänapäeva teaduses püütakse endiselt keha ja vaimu eraldi hoida, kuigi praktiline lähenemine on tõestanud, et need töötavad koos, ja lääne meditsiinis laiemalt keskendutakse pahatihti üksnes sümptomite ravile. Miks lääne ja ida meditsiini parimate teadmiste ja praktikate integreerimine siiani päriselt ei toimi ja segab seega ka inimest aitamast?
Kuigi ma ei saa teada, miks meditsiin jätkuvalt käsitleb meelt ja keha eraldiseisvatena, loodan, et uuema aja uurimistöö, mis toob esile meele-keha ühenduse mõju, toob sellesse muutuse.
Lääne meditsiinis räägitakse aina rohkem stressi ja ebaõige toitumise laastavast mõjust tervisele, aga teadveloleku praktikate kaudu lapsepõlvetraumadeni jõudmist peetakse libedaks teeks? Milliseid meetodeid te oma igapäevatöös praegu kasutate? Kuidas kognitiivne ja holistiline psühholoogia saavad üksteist täiendada?
Stress mõjutab meie keha ja meelt ning on leitud, et sellel on pikaajaline mõju meie võimele selgelt mõelda, emotsioone reguleerida ja füüsiliselt terveks jääda. Minu terviklik lähenemine austab nii meie meele kui ka keha jõudu. Kasutades somaatilisi ehk kehapõhiseid tööriistu, et muuta meie füsioloogilisi reaktsioone, koos kognitiivsete ehk meelepõhiste tööriistadega, et muuta korduvaid mõtteid ja uskumusi, saame luua soovitud muutusi.
Te olete oma raamatus (lk 37) öelnud „me ei suuda muutuda, sest meile ei räägita inimeseks olemise kohta täit tõde“. Mida Te sellega mõtlete, mis on „täis tõde“?
Täis tõde meie inimkogemusest tähendab lihtsalt reaalsuse tunnistamist, et vastupidiselt sellele, mida kunagi arvasime, on muutus alati võimalik ja algab kehast.
Kuidas epigeneetiline lähenemine – see, et geene mõjutab keskkond ehk „elukogemused muudavad meid raku tasandil“ – on mõjutanud/mõjutab tänapäeva psühholoogiat?
Uued epigeneetika uuringud on kummutamas meie varasemat usku geneetilisse determinismi. See veendumus rõhutab liigselt meie kaasasündinud „loomust“, tõstes esile geneetilise DNA mõju. Epigeneetika selgitab, kuidas varased kogemused ja keskkonnamõjud mõjutavad geenide avaldumist. Lihtsalt öeldes võivad nii meie keskkond kui ka käitumine põhjustada muutusi, mis mõjutavad seda, kuidas geenid töötavad. Need mõjud hõlmavad toitumist, liikumist/treeningut, stressi, sõltuvusharjumusi ja kiindumismustreid. Epigeneetika väärtustab nii meie „loomuse“ kui ka „kasvatuse“ mõju.
Kuidas mõista väidet, et epigeneetika on põlvkondade ülene?
Epigeneetiline pärandumine ehk väide, et epigeneetika ületab põlvkondi, selgitab tsükleid, mida paljud meist jätkuvalt oma esivanemate liinides näevad ja kordavad. Geneetiline DNA ning ka meie vanemate kogemused kanduvad meile edasi epigeneetiliste muutuste kaudu, mis mõjutavad meie enda toimimist.
Kuidas on vaimne ja füüsiline tervis omavahel seotud? Kuidas psühholoog (ja inimene ise) saab seda teadmist ära kasutada?
Meie meel ja keha on omavahel seotud ning pidevas suhtluses, saates sõnumeid edasi-tagasi ja mõjutades meie üldist toimimist. Teisisõnu, keha seisund mõjutab meie vaimset ja emotsionaalset maailma ning meie vaimse ja emotsionaalse maailma seisund mõjutab füüsilist tervist. Selle seose mõistmine ja tervikliku lähenemise kasutamine aitab meil kõigil murda harjumusi ja mustreid, mis meid kinni hoiavad, et saavutada vaimne, emotsionaalne ja füüsiline heaolu.
Kuidas valikute tegemine aitab inimesel paraneda (oma probleeme lahendada)?
Eesmine otsmikusagar on üks meie aju kõige võimsamaid piirkondi. See piirkond võimaldab meil teha uusi valikuid ja luua uusi harjumusi igal ajal. Uute valikute tegemine on meie tee tervenemiseni.
Miks muutused tunduvad ohtlikud?
Evolutsiooniliselt on meie närvisüsteem loodud eelistama tuttavlikkust ja etteaimatavust. Seetõttu leiame kõik turvatunnet lapsepõlves õpitud tuttavates harjumustes ja mustrites. Selle tulemusel kipuvad paljud meist muutustele vastu seisma või ise oma pingutusi saboteerima. On oluline märgata ja teadvustada seda vastupanu ilma end häbistamata, samal ajal kui hakkame harjutama väikeste igapäevaste lubaduste andmist ja neist kinnipidamist, et teha väikesi muutusi. Aja jooksul ja selle vastupanu järjepideva ületamise harjutamisega suudame mitte ainult luua soovitud muutusi, vaid ka taastada eneseusu.
Kuidas leida side oma „päris minaga“ – või veelgi olulisem: kuidas üldse ära tunda, et minu „päris mina“ on kuhugi kadunud? Kuidas ja kuhu juhib meid teadlik ja alateadlik mina?
Me oleme ühenduses oma päris minaga, kui tunneme end turvaliselt, rahulikult ja oma kogemustega seotuna. Lihtsustatult öeldes kogeme loomulikke emotsioone, mis päeva jooksul esile kerkivad, ning suudame jääda tasakaalukaks, kui otsustame, kuidas reageerida nii, et see vastaks meie hetkevajadustele ja tulevikulootustele. Selleks, et saada paremini ühendust selle tõelise minaga, saame hakata uuesti ühenduma oma füüsilise keha ja emotsionaalsete kogemustega. Võime endalt küsida: millist aistingut ma praegu tunnen? Millist vajadust mu keha tajub? Millised emotsioonid minus praegu esile kerkivad? Aja jooksul ja järjepideva harjutamisega hakkame taas ühendust saama oma autentse mina ja intuitsiooniga, mis juhatab meid läbi elu.
Kuidas saame oma teadlikkust arendada?
Me kasvatame oma teadlikkust järjepideva harjutamise kaudu. See praktika võib olla nii lihtne, kui võtta iga päev mõni minut, et keskenduda täielikult iseendale ja oma kogemustele. Seda saab teha näiteks nõusid pestes, pesu voltides või vannis käies. See võib tähendada ka seda, et peatute jalutuskäigul hetkeks, et vaadata üles pilvi, või võtate hetke, et tõeliselt nautida hommikukohvi aroomi. Selle aja jooksul võite hakata märkama oma mõtteid ja aistinguid, mis kaasnevad teie kogemustega (nt küsides endalt, mida näete, kuulete, maitsevate, katsute või tunnete lõhnana). Pärast mõneminutilist harjutamist tunnustage ennast selle aja pühendamise eest ja jätkake teadlikkuse kasvatamist igapäevaselt.
Teie raamatus on terve peatükk trauma uuest teooriast – kuidas traumat on valesti mõistetud, milline on trauma avaram tähendus? Kuidas trauma lahtimõtestamine inimest aitab?
Pikka aega peeti traumat millekski, mis tuleneb ainult sügavalt katastroofilisest sündmusest, nagu raske väärkohtlemine või hooletusse jätmine. Kuigi trauma on kindlasti põhjustatud sellistest juhtumitest, võib see tekkida ka mistahes stressist, mis ületab meie võime kogemust emotsionaalselt läbi seedida, põhjustades meie keha närvisüsteemi jätkuvat düsregulatsiooni. See hõlmab ka ülekaalukat stressi, mis tekib siis, kui meil puuduvad vajalikud vahendid, et tunda end turvaliselt ja kindlalt, sealhulgas emotsionaalne tugi.
Kui me ei tunne end järjepidevalt turvaliselt ja kindlalt või kui kardame, et need, kellest meie ellujäämine sõltub, ei ole meile alati kättesaadavad, kogeme ebakindlust ja kontrolli puudumist. See aktiveerib meie keha stressiringe, mis mõjutab meie võimet toime tulla praeguste oludega. Emotsioonide pidev häbistamine, meie kogemuste või reaalsuse eitamine või emotsionaalne hüljatus ja hooletusse jätmine võivad kõik aktiveerida meie keha stressiringe ja tekitada traumaatilist emotsionaalset ülekoormust. Oma kehale uute viiside õpetamine, kuidas selle traumaatilise ülekoormusega toime tulla, on meie tervenemise teekonna aluseks.
Toitumine, uni, hingamine, liikumine, mäng – kuidas levinud tervislikud harjumused aitavad vaimset tasakaalu leida? Millele neist pööratakse Teie arvates tänapäeval piisavalt, millele liiga vähe tähelepanu?
Epigeneetika uurimistöö tulemusel teame nüüd, et stress ja teised keskkonna- ja elustiilitegurid (sealhulgas meie toitumine/soolestiku tervis, hingamise voog, liikumisharjumused ja mänguvõimekus) võivad mõjutada meie toimimist. Sageli rõhutatakse liikumist kui viisi stressi ja emotsionaalse trauma vabastamiseks, aidates hoida meid füüsiliselt ja emotsionaalselt tervena. Kuid minu arvates võib liikumisele liiga palju rõhku panna. Nimelt, kui meie närvisüsteem on juba ülekoormatud, nagu see on paljudel traumakogemusega inimestel, võib liigne liikumine osutuda liiga stressirohkeks. Selline suurenenud stress aktiveerib jätkuvalt meie närvisüsteemi, hoides meid ülekoormatud olekus. Oma kehale õpetamine, kuidas päeva jooksul piisavalt turvaliselt lõõgastuda ja öösel magada, on meie kõigi jaoks ülimalt oluline.
Millal on „õige aeg“ kohtuda oma „sisemise lapsega“? Millal see Teie elus toimus ja kuidas see Teie elu muutis?
Meie sisemine laps on meie elus alati kohal. Sisemine laps on teadvustamata osa meie meelest, kus kanname endaga kaasas täitmata vajadusi, alla surutud lapsepõlveemotsioone, loovust, intuitsiooni ja mänguvõimet. Kuigi õppisin oma koolitusprogrammis ja iseseisvates uuringutes palju lapsepõlve mõjude kohta, ei olnud ma täielikult ühenduses omaenda sisemise lapsega, kuni hakkasin igapäevaselt märkama oma alateadlikke harjumusi. See tähendab, et hakkasin tähele panema oma õpitud enesehooleharjumusi, emotsionaalse toimetuleku strateegiaid ja kiindumismustreid. Alles siis suutsin alustada ümberkasvatamise protsessi ehk õppimist, kuidas olla iseenda sisemine tark lapsevanem. See tähendab, et hakkasin endaga teistmoodi rääkima, tegema erinevaid valikuid ja austama oma individuaalseid vajadusi.
Lapsena olid meie põhivajadused olla nähtud ja kuuldud. Vähesed meist kogesid seda tõeliselt, mistõttu ümberkasvatamine on protsess, mille käigus hakkame end mõistma uuel viisil ja täitma oma vajadusi nüüd, kus meil on täiskasvanuna selleks teadlikkus. Ümberkasvatamine aitab meil neid mustreid teadvustada ning aja ja praktika jooksul neist tasapisi vabaneda, muutes meid füüsiliselt ja emotsionaalselt tervemaks.
Dr Nicole LePera on holistiline psühholoog ja virtuaalse tervendamisplatvormi asutaja. Tema kodulehel yourholisticpsychologist.com saab lugeda tema blogi ja kuulata taskuhäälinguid. Dr Nicole elab Californias Los Angeleses.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuni 8. detsembrini toimub
suur raamatute laomüük, kus saab nii endale kui ka päkapikkude osakonnale kingikotti poetamiseks osta uuemaid ja vanemaid terviseraamatuid hea hinnaga. Virtuaalkliinik soovitab tosinat raamatut, mis sel aastal lugejat enim kõnetasid.
Mustamäe Keskuse kõrvale on peagi kerkimas mahukas uus esmatasandi tervisemaja. 6-korruselisse hoonesse on oodatud erinevad terviseteenuste pakkujad alates perearstidest lõpetades erispetsialistide ja vaimse tervise praksistega. Mitmed teenusepakkujad, sh mainekas labor on broneerimislepingud juba sõlminud, kuid ruumi on veel piisavalt kliinikutele, kes soovivad asuda uues hoones mitme linnaosa sõlmpunktis nii auto kui ühistranspordiga hästi ligipääsetavas kohas.