C-hepatiit on tõsine terviseprobleem – Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel sureb maailmas igal aastal C-hepatiidi viirusest (HCV) põhjustatud haigustesse 399 000 inimest. WHO on püstitanud eesmärgi likvideerida C-hepatiit 2030. aastaks.
- WHO on püstitanud eesmärgi likvideerida C-hepatiit 2030. aastaks.
C-hepatiidi ulatusliku testimise tulemused näitasid, et haigus on ka Eestis laialt levinud. 2019. aastal tehti Eestis esimest korda ulatuslik C-hepatiidi viiruse antikehade testimine, kus uuriti peamiselt kõrgenenud ALAT/ASAT-näitajate ja eri riskifaktoritega inimesi. Mõlemas rühmas esines positiivseid C-hepatiidi antikehi tunduvalt enam kui tavapopulatsioonis.
Perearstid suunasid testimisele 9366 riskirühma kuuluvat inimest, kellest 446 avastati C-hepatiidi kahtlus. Meedikute sõnul tuli positiivne testitulemus paljudele üllatusena, sest haigus kulgeb enamasti sümptomiteta. Testimise tulemused näitasid, et tavapärasest suurem kokkupuude C-hepatiidi viirusega on meestel alates 30. eluaastast ja naistel alates 50. eluaastast.
Inimene võib olla nakatunud C-hepatiiti, kui ta on:
- saanud vereülekannet enne 1994. aastat
- olnud üldanesteesias operatsioonil
- kokku puutunud teise inimese verega
- lasknud end tätoveerida või augustada litsentsimata asutuses
- kas või kord jaganud süstalt mõne teise inimesega
- saanud nõelravi
- olnud kaitsmata vahekorras
- viibinud kinnipidamisasutuses
Laialt on levinud väärarusaam, nagu oleks C-hepatiit ainult süstivate sõltlaste haigus. Tegelikult võib see haigus tabada igaüht.
Riskirühma kuulumist on võimalik hinnata, kui täita lihtne
riskiküsimustik veebilehel
chepatiit.eeTäname kõiki testimises osalenud perearste! Koos teeme Eesti C-hepatiidi vabaks!
Testimise korraldas SYNLAB Eesti koostöös perearstide ja ravimifirma AbbVie Biopharmaceuticals GmbH Eesti filiaaliga. Artikli valmimist on toetanud AbbVie Biopharmaceuticals GmbH Eesti filiaal. EE-VHCV-200024