Hasartmängude peamine eesmärk on tavaliselt meelelahutus, kuid neuroteadlaste jaoks on see palju enam. Ettearvamatus, riskide võtmine ning booustesüsteem, mis mänguga kaasas käib – hasartmängud pakuvad väärtuslikke arusaamu kuidas inimese mõistus teeb otsuseid. Mängijate uurimisega saavad teadlased paremini aru neuroloogilistest mehhanismidest mis kaasnevad riskimise, impulssidega ning võitude ootusega. Huvitaval kombel on samad aju neuronite vahelised lingid seotud igapäevaste otsuste tegemisega – olgu selleks mida täna süüa või suurte finantsinvesteeringute tegemine.
Neile, kellele on ülim
mänguelamus Eesti online kasiinodes, pole hasartmängud lihtsalt mäng – see on psühholoogiline eksperiment, mida kujundab keerukas aju- ja mentaalsuse funktsionaalsus.
Kuidas aju vastab autasule mis järgneb riskivõtmisele
Hasartmängud kaasavad mitmeid aju osi, sh eesmine otsmikusagar, amügdala ehk mandelkeha ja striatum. Need alad on vastutavad riskianalüüsi eest, emotsiooniprotsesside ja preemiaootuse eest. Neuroteadlased kasutavad erinevaid hasartmängude stsenaariume oma eksperimentides, et vaadelda kuidas inimesed teevad teadmatuses otsuseid.
Huvitaval kombel reageerib meie aju samamoodi nii võitudele kui ka olukorrale, kus võidust jäädakse napilt ilma. See selgitab, miks mõned inimesed jätkavad mängimist hoolimata kaotusest – nende aju premeerib neid ka napi kaotuse puhul mis paneb mängijaid jätkuvalt uuesti proovima, et seda head tunnet uuesti kogeda.
Tabel 1: huvitavaid fakte kuidas hasartmängud mõjutavad inimpsüühikat
Hasartmängud ja impulsiivsuse juhtimine
Üks olulise omadusi mida neuroteadlased uurivad otsuste tegemise protsessi puhul, mis kaasneb hasartmängude mängimisega, on impulsside kontrollimine. Neile, kes otsivad uusi mängukogemusi pakuvad
aktiivsed uued Eesti kasiinod mitmekülgseid võimalusi, et avastada otsuste tegemise protsesse ka isikliku kogemusena.
Oskus vastu panna ja mitte välja võtta väiksemaid võite oodates võimalikke suuremaid ja pikemaaegsemaid hüvesid on oluline omadus paljudes elu valdkondades, alates söömisharjumuste korrigeerimisest kuni oma rahalise olukorra planeerimiseni.
Uuringud näitavad, et inimesed, kellel on madal võimekus oma impulsse kontrollida on hasartmängudes tõenäolisemalt rohkem riskialdid. Sellisel uurimustööl on laiahaardelisem kasutus – näiteks arusaamine aktiivsus- ja tähelepanuhäirest (ATH) või obsessiiv-kompulsiivne häirest (OKH). Aju võimekus hinnata otsuste tegemise tagajärgi on oluline nii mängimise kui ka igapäevaelu otsuste puhul.
Ettearvamatuse roll otsuste tegemise protsessis
Ebakindlus on elu loomulik osa ning hasartmängud pakuvad kontrollitud keskkonda, et uurida kuidas inimesed käituvad, kui tulemusi pole teada. Neuroteadlased kasutavad hasartmängudega seotud eksperimenete, et avastada, kuidas inimesed tulevad toime teadmatuse ja riskidega. Uuring on oluline ka teistes valdkondades, näiteks majandus, psühholoogia ja isegi tehisiintellekt (AI).
Lisaks näitab uuring, et kogemustega mängijatel areneb välja erinev tunnetuslik lähenemine teadmatusele erinevalt uutest mängijatest. Enamasti on nad paremad mustrite äratundmises ning suudavad oma strateegiaid vastavalt kohandada.
Sõltuvus, boonustesüsteem ja õppimine
Hasartmängud pakuvad unikaalselt võimalust uurida sõltuvuse mehhanisme. Kuidas aju reageerib positiivselt teatud sündmustele on tihedalt seotud hasartmängudega seotud käitumisega, spetsiifiliselt dopamiini eritusega mis võimendab teatud käitumismustreid. Teadlased kasutavad hasartmängimist oma uuringutes, et aru saada kuidas kujunevad välja sõltuvused ning kuidas neid leevendada või ravida.
Veelgi enam – hasartmängude uuringud heidavad valgust sellele, kuidas inimesed õpivad oma kogemustest. Osadel mängijatel arenevad välja keerukad strateegiad, sams kui teised langevad kognitiivsetesse lõksudes jätkates kaotuste tagaajamist. Nende käitumisharjumuste analüüsimine aitab neuroteadlastel aru saada, kuidas inimestel arenevad välja harjumused ning kohanemisvõime vastavalt olukorrale.
Hasartmängud, tehisintellekt ning otsuste tegemise teadus
Neuroteadlased ei ole ainsad, keda paeluvad hasartmängud – tehisintellekti uurijad ning otsuste tegemist uurivad teadlased näevad sellest keskkonnas samuti võimalusi, et uurida keerukat otsuste tegemise protsessi. Paljud masinaõppe mudelid on välja treenitud kasutades hasartmängudele põhinevaid simulatsioone, et aru saada tõenäosuse hindamisest, strateegia optimeerimisest ning käitumusliku vastavuse kohandamisest.
Kasiinod on muutunud käitumise testimise keskkonnaks kus TI-l põhinev otsuste tegemise süsteem ning algoritmid analüüsivad mängijate käitumisharjumusi, et avastada mustreid riskide võtmisel ning võitude ootuses. Need avastused ei ole mitte ainult väärtuslikud, et muuta paremaks kasiinode tegevust vaid neid kasutatakse laialdaselt ka finantsis, robootikas ning ennustuslikus analüüsis.
Eetilised kaalutlused ja edasised uuringud
Kuigi hasartmängude uurimine pakub väärtuslikke arusaamu inimpsühholoogiast, tõstatab see ka eetilisi küsimusi. Kas kasiinod peaksid võimaldama neuroteadusel põhinevate strateegiate kasutuse oma keskkondades, et hoida mängijaid kauem huvitatult tegevuses? Mis on tegelikud kaugeleulatuvad mõjud, kui lasta TI-l analüüsida mängijate käitumist?
Edasised uuringud keskenduvad eelkõige tasakaalu leidmisel teaduslike uuringute ja eetika vahel. Mõned teadlased on leidnud viisid, kuidas hasartmängudega seotud avastused on aidanud üksikisikutel teha paremaid otsuseid teisteski eluvaldkondades, näiteks oma tervis ja finantsplaneering.
Tabel 2: Hasartmängude roll neuroteaduse uuringutes
Kokkuvõte
Mängimine on rohkem kui lihtsalt ajaveetmise võimalus – see on aken inimmõistusesse. Neuroteadlased, psühholoogid ja TI arendajad kasutavad hasartmänge kui tööriistu, et uurida otsuste tegemise protsesse, riskide võtmise ja ootustega seotud käitumismustreid. Kuigi need tegevused tõstatavad teatud olulisi eetilisi küsimusi, siis suurem potentsiaal on palju laiahaardelisem kui kasiinod – neid avastusi saab kasutada nii finantsis, meditsiinis kui ka tehisintellekti arendamisel.
Avastades jätkuvalt keerukusi, mis peituvad inimeste otsuste tegemise protsesside taga, pakub just hasartmängude valdkond neuroteaduses kõige hämmastavamaid ja paljastavamaid avastusi.
Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!
Seotud lood
Kandideerimise tähtaeg: 04.04.2025