Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Geenitestid vähidiagnoosile abiks
Vähiuuringutel on hetkel Eestis kõige laiemalt kättesaadav geenitest rinnavähi päriliku riski hindamiseks, mida kasutatakse nii Tartus kui Tallinnas.
Põhiliselt diagnoositakse Eestis geenitestidega kahte vähiliiki:rinnavähki ja jämesoolevähki. Geenitesti vajalikkuse üle otsustabarst inimese perekondlikku tausta uurides - kui suguvõsas on haigusesinenud- siis saadetakse vereproov laborisse testimisele.<br />Suurim erinevus patsiendi jaoks on aga see- kas tulemuseteadasaamine kergendab riigi või isiklikku rahakotti. „Geenitestiderahastamisega on huvitav see- et haigekassa kompenseeribtehnoloogia- mitte testipõhiselt-” ütles Tartu biotehnoloogiafirmaAsper Biotechi müügi- ja turundusjuht Valdur Mikita.<br />Haigekassa nimekirjas on mutatsioonialanüüs APEX piirhinnaga 1475krooni. Seda tehnoloogiat kasutab oma geenitestide tegemisel Tartubiotehnoloogiafirma AS Asper Biotech. Tartu Ülikooli Kliinikum onseni Asperilt riigi kulul tellinud umbes 200 rinnavähi testi.<br />SA Eesti Geenivaramu direktor Andres Metspalu- kes hiljuti müüs omaosaluse Asperis kütusefirma Olerexi omanikele- sõnas- et kuigitehnoloogia asub Asperis- on täna veel testide analüüs ja neilesisu andmine kliinikumi käes. Iseseisvalt saab firma testima hakatalähiajal- sest meditsiinilabori tegevusluba saadi alles detsembrilõpus.<br />Samas on Asper Biotechil välja töötatud kõige inforikkam rinna- jamunasarjavähi geenikiip- mis siinmail leidub- sõnas Valdur Mikita.Kuuest geenist ja 81st geenimutatsioonist koosneva kiibi üks autoron Metspalu.<br />Olgugi- et eksisteerib vaid 3-5% perekonnas pärilikke vähivormi-millele test vastuse annab- peab Metspalu varajase diagnoosimisevõimalust väga vajalikuks. „Kui me suudame ka 30 naist päästa- onsee väga hea tulemus-” lausus ta.
Tartus tegutsev biotehnoloogia ettevõte Asper
Biotech tõi läinud kuul müügile uue jõu, kiiruse ja vastupidavuse geenitesti,
mis selgitab, millistel spordialadel on inimesel geneetiliselt paremad
eeldused.