Mitmed uuringud, sealhulgas Eesti
Haigekassa enda siseanalüüs, viitavad odavamate geneeriliste ravimite vähesele
kasutamisele Eestis (WHO, 2010), viitab OECD oma värskes majandusaruandes Eesti
kohta.
Arstid on kohustatud välja kirjutama retsepti rahvusvahelisele mittekaubanduslikule nimetusele, kui puudub konkreetne meditsiiniline põhjus kindla kaubanime väljakirjutamiseks, kirjeldab OECD aruanne. "Veel hiljuti võisid apteekrid suunata kliente konkreetseid tooteid ostma. Kuna patsiendid maksavad kinni vahe soodushinna ja tegeliku hinna vahel, ei mõjutanud selline käitumine tegelikult haigekassat. Kuid olukord, kus apteegid kasutavad ära oma informatsioonieeliseid klientide ees, avaldab majandusele selgelt negatiivset mõju, mille tulemuseks on eraisikute kõrgemad kulutused tervishoiule. Püüdes küsimust lahendada, võttis valitsus 2010. aasta märtsis vastu määruse, millega kohustati apteeke pakkuma klientidele kõige odavamaid ravimeid. Lisaks sellele kestab parajasti üldsuse teavitamiskampaania (“Valige apteegis optimaalse hinnaga ravim”), mille eesmärgiks on tõsta patsientide teadlikkust hinnavaliku osas ravimite ostmisel. Kuid nagu näitavad üksikutel haigusjuhtumitel põhinevad raportid, pole odavaimat analoogravimit tihti apteegis saadaval. Selle põhjus võib osaliselt peituda apteekide omandusstruktuurides. Kuigi hulgimüüjad ei tohi apteeke otseselt omada, võivad nad seda teha tütarettevõtete kaudu. Nii kuulub umbes 80% apteekidest viiele apteegiketile, mis ostavad oma varud kahelt riigi peamiselt hulgimüüjalt (Koppel et al., 2008). Teatud rolli võivad mängida ka kehtivad eeskirjad, mis puudutavad uute apteekide avamist. Konkurentsiamet Eestis tegeleb hetkel ravimituru uurimisega," seisab aruandes.
Seotud lood
Euroopa Kohus tegi otsuse asjas, kus
kaaluti õigust vabastada müügiloa nõudest sarnased, kuid müügiloaga
ravimitega võrreldes madalama hinnaga ravimid.
Sotsiaalminister Hanno Pevkur tõdes, et
Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) hinnangud ja soovitused Eesti
tervishoiusüsteemile ei olnud üllatavad.
Mullu toimus mitu sündmust, mis olid
suunatud patsientide omaosaluse vähendamisele ravimite eest tasumisel:
kasutusele võeti digiretsept ning apteekritele tehti kohustuslikuks osta apteeki
sisse odavamaid ravimeid ja pakkuda patsientidele soodsaimat (toimeainepõhise
retsepti puhul) ravimit.
Patsiendi omaosalus on liiga suur, aga teatud ravimid on odavnemas, arvab apteekrite liidu juht Kai Kimmel Eesti Päevalehes.
Notino ilutoodete veebipood pakub laia tootevalikut just talveperioodiks, mis aitavad talve kergemini ja tervemana vastu pidada.