Sellisele järeldusele jõudis Euroopa Inimõiguste Kohus kaasuses Koch vs Saksamaa, kohtuotsus 19.07.2012, avaldus nr 497/09
Avaldaja Ulrich Kochi (sündinud 1943. a) abikaasa kukkus 2002. a koduuksel ning oli seejärel üle keha halvatud, kusjuures sai hingata üksnes hingamisaparaadi kaasabil. Saksamaa Föderaalne Ravimi- ja Meditsiinivahendite Amet keeldus 2004. a novembris rahuldamast avaldaja abikaasa taotlust surmava annuse ravimite saamiseks enesetapu sooritamiseks – avaldaja ja tema abikaasa vaidlustasid selle otsuse kohtus. 2005. a veebruaris reisis avaldaja koos abikaasaga Šveitsi, kus abikaasal aitas sooritada enesetapu kohalik MTÜ. Saksamaa Föderaalne Konstitutsioonikohus leidis 2008. a otsuses, et avaldaja ei saa menetluses Saksamaa kohtutes tugineda abikaasa postuumsele õigusele inimväärikusele ning tal ei ole samuti pädevust esitada kaebust tema õigusjärglasena. Kaebus EIKile oli nii avaldaja enda kui abikaasa nimelt konventsiooni artikli 8 riive tuvastamiseks. Avaldaja leidis, et artikkel 8 sisaldab õigust elu väärikale lõpule ning Saksamaa ametivõimude otsuse tulemusena ei saanud tema abikaasa väärikalt surra perekonna kodus. Artiklist 2 ei tulene kohustust elada oma bioloogilise lõpuni.
Seotud lood
President Toomas Hendrik Ilves ütles oma emadepäeva kõnes, et omastehoolekanne on valus teema, kuid eutanaasia ümber tekkinud diskussioonis on asju, mis teda häirivad, vahendas Postimees.
Kandideerimise tähtaeg: 15.12.2024