Eesti Arstide Liit ei toeta sotsiaalmaksu langetamist, kuna ravikindlustusmaksu vähendamine paneb löögi alla arstiabi rahastamise ja võib põhjustada ravijärjekordade pikenemist.
- Katrin Rehemaa (Eesti arstide liidu peasekretär)
Lembi Aug (Lääne-Tallinna Keskhaigla kardioloog, Eesti Arstide Liidu president) Foto: Andres Haabu
Valitsus on kokku leppinud sotsiaalmaksu langetamises ühe protsendi võrra, kusjuures vähendatakse ravikindlustuse osa alates 2017.a 0,5% ja alates 2018.a veel 0,5%. Kokku väheneb ravikindlustusmaks 13%-lt 12%-le. Maksulaekumine väheneb 2017. aastal 40,5 miljoni euro võrra ning kahel järgneval aastal vastavalt 86,0 ning 91,0 miljoni euro võrra. Kuigi valminud seaduseelnõus lubatakse laekumise vähenemist haigekassale kompenseerida riigieelarve muude tulude arvel, ei ole katteallikaid avalikustatud.
Seotud lood
Eesti Haigekassa on seisukohal, et sotsiaalmaksu langetamine võiks tulla pensionikindlustuse osa arvelt, kuna juba praegu kaetakse pensionide rahastamise puudujääki riigieelarve muudest tuludest, samas kui sotsiaalkindlustusest rahastatava ravikindlustuse osa vähendamine looks vajaduse uue rahastamise süsteemi juurutamiseks.
Eesti Haiglate Liit (EHL) on seisukohal, et ravikindlustuse pikaajalise jätkusuutlikkuse tagamiseks on ajutise töövõimetuse hüvitiste kulude välja viimine haigekassa eelarvest möödapääsmatu.
Sotsiaalministeerium tõi rahandusministeeriumile saadetud kirjas välja, et ajutise töövõimetushüvitiste üleviimist ja üleviimise tingimusi Töötukassasse ei ole otsustatud, mistõttu ei saa sotsiaalmaksuseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduseeelnõus põhjendada sotsiaalmaksu ravikindlustuse osa määra vähendamist töövõimereformiga.
Valitsus kiitis tänasel istungil heaks sotsiaalmaksuseaduse, tulumaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, mille aluseks on kokkulepe valitsusliidu tegevusprogrammi põhialuste kohta ja „100 päeva plaan“ Vabariigi Valitsuse prioriteetide täitmiseks ametisoleku esimese saja päeva jooksul.
Meditsiiniuudiste talvistel veebiseminaridel anname tervishoiutöötajatele teadmisi vaimse tervise ja pearingluse teemal. NB! Kalender täieneb jooksvalt!