• 15.12.15, 07:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Lõpuspurdiks on vaja veel 3,5 miljonit eurot

Tarvis on teha veel viimane pingutus, koostada kõigile 51 500 geenidoonorile personaalne geenikaart, ja siis saab Eesti Geenivaramu valmis. Milline on suuresti riikliku rahastamise toel valmivast projektist saadav praktiline kasu meditsiinile, on küsimus, milles teadlased jäävad eriarvamusele.
Eesti Geenivaramu direktor Andres Metspalu
  • Eesti Geenivaramu direktor Andres Metspalu Foto: Postimees/Scanpix
Kuigi geenivaramu (EGV) on eelkõige teadusprojekt, on selle juures alati rõhutatud soovi rakendada geeniuuringute tulemusi rahva tervise hüvanguks. 2010. aasta lõpus avaldas ühe viimase inimesena geenivaramu projekti jaoks verd andnud tollane sotsiaalminister Hanno Pevkur lootust, et järgmise viie aasta jooksul EGVs toimuv teadustöö aitab Eesti riigil tulevikus kokku hoida väga suure hulga raha.

Seotud lood

Arvamused
  • 15.12.15, 15:15
Veskimägi: Geenivaramu projekt on rohkem teadusuurimus
Tõstamaa Tervisekeskus on osalenud aktiivselt geenidoonorite leidmisel. See aeg oli toimekas ja huvitav, igapäevaselt saime oma piirkonna patsiente küsitledes teada midagi, millest oleks muidu ehk mööda vaadanud, kirjutab Tõstamaa perearst Madis Veskimägi.
Uudised
  • 15.12.15, 14:00
Padrik: geenivaramul on geeniinfo rakenduste edasiviimisel suur roll
Geeninformatsiooni alusel toimuva meditsiinilise mõtlemise ja rakenduste edasiviimisel on geenivaramul Eestis olnud väga suur roll, leiab rääkis Tartu Ülikooli Kliinikumi vähikeskuse direktor, onkoloog Peeter Padrik.
Arvamused
  • 02.11.15, 07:00
Personaalmeditsiin – mida sellest teatakse?
Selle aasta kevadsuvel viis TNS Emor sotsiaalministeeriumi tellimusel läbi uuringu personaalmeditsiini teemal nii elanikkonna kui ka tervishoiutöötajate seas. Eesmärgiks oli välja selgitada, kuidas nad tunnetavad personaalmeditsiiniga seotud teemasid ehk millised on teadmised, hoiakud, ootused ja kartused sellega seonduvalt, kirjutab Kaidi Reedi, TNS Emor uuringuekspert.
Uudised
  • 16.10.15, 14:45
Kokk: geenivaramu potentsiaali tuleks rohkem kasutada
Riigikogu sotsiaalkomisjon külastas eile Tartu Ülikooli Eesti geenivaramut, et saada ülevaade selle tegevusest ja probleemidest.
  • ST
Sisuturundus
  • 13.01.25, 08:00
Vesi, mis toetab tervist ja leevendab tervisehädasid
Aluselisest veest on palju kuuldud ja räägitud, kuid millised omadused ja mõjud sel tervisele päriselt on, teavad vähesed. Neile, kes kimpus kõrvetiste, lihasvalude või refluksidega, on aga just aluseline vesi esimene abimees, mille järele haarata ning mis kiiret leevendust pakub.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele