Väikelaste vigastuste ja surmajuhtumite arv on Eestis Euroopa üks suuremaid. Kuidas kaitsta lapsi, harida vanemaid ja jälgida perede kodust olukorda? Üks võimalus on, et arstid käivad kõigi imikute kodudes visiidil.
2013. aastal registreerisid tervishoiuteenuse osutajad kuni nelja-aastastel lastel 11 827 esmase vigastuse juhtumit. Neist 1149 korral oli laps alla aasta vana.
Ligi 10% kuni nelja-aastaste laste suremusest 2014. aastal oli tingitud vigastustest. Rünnete tõttu vajas arstiabi 36 kuni nelja-aastast last. Peaaegu pooltel juhtudel olid vigastused tingitud kehalisest vägivallast. Seitsmel juhul vajas laps arstiabi, sest oli hooletusse jäetud. Kaheksal juhul oli põhjus muu halb kohtlemine, sealhulgas seksuaalne kuritarvitamine ja piinamine.
See kurb statistika ütleb, et vastsündinud ning väikelapsed vajavad paremat kaitset ja abi, mille võimaldamine on lapsevanemate ülesanne. Ent vanemaid on erinevaid. Sotsiaalministeerium valmistub välja töötama koduvisiidi korraldust vastsündinutele, mis peaks aitama vähendada probleeme vastsündinutega ja hoidma kokku ravikulu.
Uue korralduse järgi peaksid perearstid tegema iga vastsündinu juurde koduvisiidi. Praegu näitab haigekassa statistika, et koduvisiite vastsündinu peresse teeb vaid 30% perearstidest.
Seotud lood
Haigekassa teatel peavad nad oluliseks, et vastsündinu jõuaks võimalikult kiiresti perearsti vaatevälja, kuid samas leiavad nad, et peab kaaluma, kas on otstarbekas teha koduvisiite kõigile vastsündinutele.
Kauaaegse pediaatrina saan öelda vaid kiidusõnu vastsündinutele koduvisiidi korralduse väljatöötamisele. Miks on nn „vanad pediaatrid“ selle poolt? Ka meie alustasime jaoskonnapediaatritena ja nägime, milline on vajadus kodukülastuse järele eeskätt värsketele lapsevanematele ja kui oluline on näha last tema tegelikus kasvukeskkonnas, kirjutab tervisesektori juhtivspetsialist Ene Tomberg.
Sotsiaalministeerium soovib välja töötada seaduseelnõu, mis muudaks perearsti või -õe koduvisiidi vastsündinu koju kohustuslikuks. Lisaks lapse tervisliku olukorra hindamisele on kohustuslike koduvisiitide eesmärk hinnata koduseid riske, lapsevanemate vanemlikke oskusi ning vajadusel anda soovitusi olukorra parandamiseks.
Viimasel ajal on üha enam tulnud teemaks lisakohustused, mida perearstid kanda võiks võtta.
Aluselisest veest on palju kuuldud ja räägitud, kuid millised omadused ja mõjud sel tervisele päriselt on, teavad vähesed. Neile, kes kimpus kõrvetiste, lihasvalude või refluksidega, on aga just aluseline vesi esimene abimees, mille järele haarata ning mis kiiret leevendust pakub.