• 08.02.16, 13:45
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eesti viroloogid: loome Zika vaktsiini kandidaadid kahe kuuga

Tartu ülikooli viroloogid on kindlad, et suudavad ülemaailmsest Zika hädaolukorrast mõistliku väljapääsu leida.
Prof Mart Ustav.
  • Prof Mart Ustav. Foto: ÄP/Väinu Rozental
We can do it!” on Mart Ustav kindel, et kahe kuuga loovad nad Andres Meritsaga sünteetilise Zika viiruse, mille geneetilist ülesehitust on võimalik vastavalt vajadusele muuta. “Kaks-kolm kuud ja oleme sellele viirusele ka lipukese külge pannud, et seda paremini jälgida,” lubab Andres Merits ERRi teadusportaalis.
Lipukesega viiruse all peavad professorid silmas hiilgavat (valgust kiirgavat) või fluorestseeruvat viirust. Helendavad viirused on eelkõige vajalikud viiruse leviku uurimiseks ja viirusvastaste ravimikandidaatide testimiseks. Rakud, kus pärast ravimi manustamist viirus edasi “särab”, on märk sellest, et preparaat ei toimi. “Kustunud” rakkudes on ravim viiruse maha surunud ja see annab arendajatele lootust.
Lisaks valdavad Tartu ülikooli teadlased koostöös biotehnoloogia firmaga Icosagen tipptasemel tehnikat ja kaasaegseid meetodeid. See võimaldab kiiresti ja tõhusalt isoleerida viirusvastaste antikehade geene. Neid geene kasutades saab toota soovitud antikehi juba suures koguses ning tekitada nendega inimeses viirusvastane kaitse.
“Zika viiruse proovid on olemas paljudel uurijatel, aga täna ei ole kellelgi veel piisavas valikus antikehi, mis suudaks viiruse tegevust süstemaatiliselt pärssida – inhibeerida. Samuti on puudus antikehadest, mille abil viirust uurida. Keegi lihtsalt ei ole seni vaevunud sellega tegelema,” kõneleb Merits.
“Kõige lihtsam on muidugi võtta nakatanud inimese vereproovid ja seal leiduvad antikehad ning antikehi kodeerivad geenid välja puhastada. Ent Mart [Ustav] tahab neid antikehi toota suurtes kogustes ja sihipäraselt.”
Märgistatud ning geneetiliselt modifitseeritav Zika viirus ja selle vastased antikehad on puhkenud hädaolukorra lahendamiseks head töövahendid, mida täna ei ole maailmas kellelgi. Tartu ülikooli teadlased suudavad need tööriistad paari kuuga valmis teha ja jagavad neid seejärel teistega.
Loe täismahus ERRi uudistest.

Seotud lood

Ravimiuudised
  • 07.03.17, 11:47
Eesti teadlaste kaasabil loodi Zika viiruse ravimikandidaat
Eesti ja Soome teadlased leidnud ratsionaalselt kavandatud ühendi Obatoclaxi näol lootustandva ravimikandidaadi, mis pidurdab väga tõhusalt Zika viiruse paljunemist. “Selle toime on niivõrd võimas, et see oleks tõenäoliselt potentsiaalne pidur veel väga paljudele teistelegi viirustele,” sõnab Tartu ülikooli rakendusviroloogia professor Andres Merits.
Uudised
  • 08.02.16, 11:00
Zika suhtes tuleb tähelepanelik olla ka Eestis
Kuigi peamised Zika-viiruse kolded on Eestist kaugel - Kesk- ja Lõuna-Ameerikas -, on teada, et ka näiteks eestlaste seas populaarses Tais kannavad sääsed seda sama viirust.
Uudised
  • 03.02.16, 10:00
Zika-viirus võib levida ka seksuaalsel teel
USAs Texase osariigis tuvastati esimene zika-viiruse juhtum, teatasid kohalikud terviseametnikud.
Uudised
  • 26.02.16, 15:16
Zika levib Itaalias ka sugulisel teel
Itaalia arstid registreerisid Firenzes Zika juhtumi, mille puhul nakatumine toimus nende hinnangul tõenäoliselt sugulisel teel.
Töökuulutused
  • 09.12.24, 14:40
Regionaalhaigla otsib arsti gastroenteroloogia-keskusesse
Kandideerimine kuni: 09.02.2025

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele