• 16.02.16, 09:41
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eestlaste dermatoskoop äratab maailmas tähelepanu

Eesti start-up-ettevõte DermTest on loonud mitmel pool Euroopas tähelepanu äratanud tarkvaralahenduse, mis aitab läbi telemeditsiini kaasa surmavalt ohtliku nahavähivormi melanoomi kiirele ja laialdasele avastamisele ning seeläbi ühiskonnal kokku hoida sadu miljoneid eurosid.
Priit Kruus näitab dermatoskoobiga jäädvustatud sünnimärki.
  • Priit Kruus näitab dermatoskoobiga jäädvustatud sünnimärki. Foto: Postimees/Scanpix
"Tahame tuua melanoomi avastamise võimalikult varajasse faasi, kus muutused on veel väga väikesed. Sünnimärke ja teisi nahamoodustisi kontrollivad dermatoloogid ei ole ka Eestis kaugeltki igal pool kättesaadavad – meie lahendus aitab viia haiguse diagnoosi võimalikult paljudesse kohtadesse üle Eesti,» ütles portaalile tehnika.postimees.ee DermTesti tegevjuht ja üks asutajatest Priit Kruus.
DermTesti väljatöötatud infoliikumise ahel ja tarkvaralahendus näeb välja selline, et esmalt läheb patsient oma perearsti juurde, kus kahtlasest nahamoodustistest või muutunud sünnimärgist tehakse spetsiaalse dermatoskoobiga foto. Selliseid seadmeid – erilise objektiiviga varustatud fotoaparaate – toob DermTest Eestisse ja annab teenusepaketi osana koos ise loodud tarkvaraga arstide kasutusse.
Edasi teeb perearst ülesvõtte, millele lisab standardiseeritud küsimustikuga anamneesi ning süsteem viib need andmed nahaarstidele hindamiseks. Analüüsi tulemused jõuavad sama keskkonna vahendusel omakorda perearsti ja patsiendini.
Lahenduse taga seisev OÜ DermTest kasvas välja dr Niine nahakliinikus käivitatud telemeditsiini projektist kahe perearstikeskusega aastal 2013. Edasi saadi ühest Euroopa Komisjoni ettevõtetele suunatud meetmest 50 000 eurot valdkonna teadusuuringu läbiviimiseks ning lokaalsest arendusest kasvas peagi välja laialdasem teenus, mis lisaks Eestile on värskelt käivitatud ka Leedus.
Meeskonnas töötab praegu kuus inimest nii Eestist, Leedust kui ka Hollandist – lisaks tarkvaraarendajatele ka teadusarenduse, analüütikaga ja turundusega tegelevad inimesed. «Lahendus ei ole iseenesest kõrgtehnoloogiline – kogu tehnoloogia ja teadmised haiguse kahjude vähendamiseks on maailmas olemas, kuid selle tervishoiusüsteemides jätkusuutlikul viisil käimasaamine võib riigiti olla väga keeruline,» märkis Kruus.
Kruus viitas sellele, et tervishoid väga reguleeritud valdkond, kus kehtivad väga konkreetsed standardid, reeglid ja riiklikud rahastamismudelid. DermTest osales hiljuti edukalt ka Medical Valley bootcamp'is Saksamaal. «Saime kindlust juurde – seal riigis vajadust ja potentsiaali on kindlasti, kuid hetkel veel paberasjaajamine juurdunud ja bürokraatiast tuleb läbi närida,» märkis Kruus.

Seotud lood

Uudised
  • 12.05.15, 11:45
DermTest suundub maailma
Dr Niine Nahakliiniku arstid tutvustasid Eesti kogemust nahavähi varasel avastamisel 16.–18. aprillini Viinis maailmakongressil, mis keskendus dermatoskoopiale. Lisaks kandideerisid nad edukalt uurimisrahale Hori­zon2020 SME instrumendi kaudu.
Uudised
  • 12.05.15, 12:15
Mis on DermTesti lähimad eesmärgid välisturgudel?
DermTesti teledermatoloogia teenusega tahetakse Euroopas teha seda, mida väga palju ei ole tehtud – leida võimalusi piiriüleseks telemeditsiiniks ja optimeerida tervishoiu ressursside kasutamist üle liikmesriikide. Selge lõppeesmärk on vähendada melanoomist tingitud surmasid, mida on Eestis igal aastal üle 50, kirjutab DermTesti meeskonna liige Priit Kruus.
Uudised
  • 21.07.16, 09:04
Niine nahakliinik paisutas kasumit
Marianne ja Raul Niinele kuuluv Dermatoonkoloogia Kliinik OÜ teenis mullu pea poole miljoni eurose kasumi ja maksab kolmas aasta suuri dividende.
Töökuulutused
  • 29.10.24, 14:40
Tartu Ülikooli Kliinikum otsib hematoloogia-onkoloogia kliiniku juhti
Kandideerimise tähtaeg: 15.12.2024

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele