Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
TÜ uuring võtab luubi alla vastsündinute arenguanomaaliad
Praegu on teada, et peamine mehhanism, kuidas sündival lapsel võib tekkida tõsine geneetiline haigus on siis, kui munarakus või seemnerakus esineb liigne kromosoom.
Tartu ülikooli naistekliiniku professori ja Tervise TAKi juhataja Andres Salumetsa (pildil) sõnul aitavad avastused muuta inimese lastetusravi ehk IVF protseduuri tõhusamaks. Foto: ÄP/Andras Kralla
Hiljutisest Belgia-Eesti uuringust aga selgus, kuidas tekivad kromosoomide defektid embrüo rakkude jagunemise käigus arengu esimese 2–3 päeva jooksul, kirjutatakse ülikooli uudistes.
Tunnustatud reproduktiivmeditsiiniteadlase Andres Salumetsa juhtimisel avati 2016. aasta jaanuari alguses uus viljakuskliinik Fertility Clinic Nordic. Uudse teenusena pakub kliinik süvendatud geneetilisi uuringuid patsientidele ja munarakudoonoritele, et vähendada geneetiliste haiguste riski sündivale lapsele.
Välismaal viljatusravikliinikutesse investeerivad Jaanus Pikani ja Andres Salumets asutasid mullu kliiniku ka Vietnamis, lisaks Tais, Indias ja Gruusias olevatele üksustele.
Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse ASil on juuli algusest kolm uut nõukogu liiget: Andrei Sõritsa, Erik Puura ja Peeter Padrik. Ettevõtte juht Andres Salumetsa kinnitusel on see tavapärane nõukogu koosseisu muudatus.
Eesti geeniteadlased ja bioinformaatikud on välja töötanud uue meditsiinigeneetika meetodi, mis võimaldab Eestis kohapeal teha lootele ohutut kromosoomide analüüsi ehk mitteinvasiivset sünnieelset geneetilist testimist.