SA Poliitikauuringute Keskuse Praxis tervisepoliitka analüütik Laura Aaben andis tänasel Vähiliidu 25. aastapäeva konverentsil ülevaate vähiravi sotsiaalmajanduslikust analüüsist ja vähistrateegia tulemuste hindamisest.
Vähiravi sotsiaalmajandusliku analüüsi uuringus otsisime vastuseid, kui palju lähevad vähi diagnoosid maksma riigile ja inimestele. Vähi diagnoos on keeruline ja kulukas haigus, millega kaasneb elukvaliteedi ja töövõime langus ning vaja läheb kulukat abi ja ravi. Haigus mõjutab ka haiget ümbritsevaid inimesi. Vähi mõju tööelule on väga suur ja sissetulekud vähenevad. Suureneb risk jääda töötuks või minna varem pensionile. Samas kasvavad kulud haige tervisele. Keskmised kulud patsiendil on u 300 eurot kuus, mis moodustavad u 1/3 inimese sissetulekust. Kulud on suuremad aktiivse ravi faasis või neil, kellel on kaasnevad haigused.
Seotud lood
Reedel, 10. novembril peab Eesti Vähiliit 25. tegutsemisaasta juubelikonverentsi, mille sisu on ennetustöö ja sõeluuringud. Küsisime vähiliidu nõukogu esimehelt onkoloog Vahur Valverelt, mis seisus on onkoloogiline ravi Eestis ja mis roll sellel on vähiliidul.
Nahakasvajate ennetamisel on oluline mõista, millega on tegu ja kas see nõuab kiiret sekkumist, rääkis TÜ Kliinikumi nahakliiniku dermatoveneroloog Külli Paasik.
President Kersti Kaljulaid kirjutas laupäeval sotsiaalmeedias Vähiliidu juubeli puhul, et paratamatult ei jätku solidaarses tervishoiusüsteemis kõige eksperimentaalsemaks raviks raha, mistõttu panustavad vähiravisse ka vabatahtlike ühendused.
Kliinikumi naistekliiniku naistearst, vanemarst-õppejõud Terje Raud ütles vähiliidu konverentsil, et emakakaelavähi sõeluuringu programmis osalejate arv on meil aastatega tõusnud, kuid on tõenäoline, et Eestis ei toimi see skriining veel mahus, mis aitaks emakakaelavähki haigestumist vähendada.
Notino ilutoodete veebipood pakub laia tootevalikut just talveperioodiks, mis aitavad talve kergemini ja tervemana vastu pidada.