Eestis on uneaegseid hingamishäireid diagnoositud paar viimast aastakümmet. Meie unehuvilised on täiendanud end nii välisriikides kui ka suurte konverentside vahendusel kodumaal.
- Apnoe raviks mõeldud maskiga patsient. Foto: ÄP/Andras Kralla
Viimased 10 aastat on haigekassa rahastanud vaid paari diagnostilise uuringu teostamist oluliste rakenduspiirangutega. Puutume kokku olukordadega, kus uuringute rakendustingimuste kirjeldus on nii pikk, et ka uuringule suunaval arstil on raske mõista, kas haigekassa ikka rahastab patsiendile uneuuringu või mitte. Tuleb ette olukordi, kus abivajajad ei suuda maksta uuringute eest.
Seotud lood
DentaLabi uus toode DentaSleep sai alguse veidi enam kui aasta tagasi ja nagu sageli juhtub, siis elulise vajaduse tõttu: firma üks eestvedajatest Martin Murd on apnoehaige.
Kui varem pidid uneapnoed põdevad patsiendid abi järele Tartusse või Tallinna pöörduma, siis nüüd saab seda haigust ravida ka Ida-Virumaal. Ida-Viru keskhaiglas tehakse kogu öö kestvat pulssoksümeetrilist uuringut, mis võimaldab patsientidel uneapnoed diagnoosida ja vajaduse korral õigel ajal ravi määrata.
Mustamäe Keskuse kõrvale on peagi kerkimas mahukas uus esmatasandi tervisemaja. 6-korruselisse hoonesse on oodatud erinevad terviseteenuste pakkujad alates perearstidest lõpetades erispetsialistide ja vaimse tervise praksistega. Mitmed teenusepakkujad, sh mainekas labor on broneerimislepingud juba sõlminud, kuid ruumi on veel piisavalt kliinikutele, kes soovivad asuda uues hoones mitme linnaosa sõlmpunktis nii auto kui ühistranspordiga hästi ligipääsetavas kohas.