Euroopa Diabeediuuringute Assotsiatsiooni EASD 47. konverents peeti sel aastal 11.-15. septembril Portugalis Lissabonis. Suursündmusel osalenud Eesti Diabeedikeskuse juht, endokrinoloog Marju Past tõi välja tehnika areneb kogu meditsiiniteaduses kiirelt ja nii ka diabeedi puhul.
- Marju Past. Foto: Meditsiiniuudised, mu.ee
Marju Pasti sõnul vaadataksegi diabeediravimite arenduses praegu, et uued ravimid oleksid südamele ohutud, et ei tuleks südamesurmasid, et need oleksid neerudele ohutud ja kolmas asi, mis konkreetselt diabeedist lähtub - et ravimid ei põhjustaks hüpoglükeemiat. Nendel teemadel peatuti palju ka EASD aastakonverentsil.
Seotud lood
Väikelapseeas diabeeti haigestunutel on reeglina väga keeruline ka täiskasvanueas veresuhkru tasakaalu hoida, mistõttu on suur tõenäosus tüsistuste tekkeks. Seetõttu tegid Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühing, Eesti Diabeediliit ja Eesti Endokrinoloogia Selts haigekassale ettepaneku laiendada insuliinipumpravi rahastamist üle 19-aastastele patsientidele.
Singapuris läbi viidud rahvastikupõhine uuring on kinnitanud, et punase liha ja linnuliha intensiivne tarbimine võib inimestel diabeedi riski suurendada. Kala ja karploomade söömisega aga teadlaste sõnul riski ei kaasne.
Täiendav ravimihüvitis on seni olnud neile, kelle kulutused ravimitele on suuremad kui 300 eurot kalendriaastas.
Elekter, mikronõelad ja ultraheli aitavad viia ravimolekuli läbi ihu, kirjutab Soome arstide leht Mediuutiset septembris uudsetest ravimeetoditest.
Aluselisest veest on palju kuuldud ja räägitud, kuid millised omadused ja mõjud sel tervisele päriselt on, teavad vähesed. Neile, kes kimpus kõrvetiste, lihasvalude või refluksidega, on aga just aluseline vesi esimene abimees, mille järele haarata ning mis kiiret leevendust pakub.