Valitsus kiitis eile heaks eelnõu, millega antakse Tartu Ülikoolile luba väljastada Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramusse kogutud kuni 450 geenidoonori koeproovid säilitamiseks ja uurimiseks Šveitsis asuvale Nestle terviseteaduste instituudile teadusuuringu „Epidemioloogiline uuring leidmaks toitainete ja rasvumuse mõju atoopilisele dermatiidile ja aknele“ tegemiseks.
- Foto: Scanpix/ PantherMedia
Teadusuuringu eesmärk on analüüsida nende nahahaiguste võimalikke riskifaktoreid, kus põhirõhk on toitumise ja toiduga saadavate mineraalide uurimisel. Arvesse võetakse ka kehamassiindeksi (KMI) võimalikku mõju nimetatud haiguste tekkimisele. Teadusuuringu tulemusena luuakse epidemioloogiline andmestik nende kahe Eestis levinud nahahaiguse kohta. Andmestik annab ülevaate nende haiguste esinemissageduse, riskide, haiguse ilmnemise vanuse, kaasuvate haiguste ja võimalike ravimeetodite kohta.
Seotud lood
Tulevikus peaks kõigi Eesti inimeste geeniandmed olema geenivaramus ja selle kaudu ka tervise infosüsteemis, leiab terviseminister Jevgeni Ossinosvki.
Alates tänasest, 2. aprillist, kuni aasta lõpuni saab suuremates haiglates ja SYNLABis anda geeniproovi. 2. aprilli hommikuks oli veebikeskkonnas www.geenidoonor.ee oma nõusoleku geenidoonoriks saamiseks allkirjastanud juba üle 25 000 inimese.
Taani fond Leo Foundation toetab Tartu ülikooli teadlasi 220 000 euroga, et laboriuuringute abil leida üha sagedamini esineva atoopilise dermatiidi tekkimise põhjuseid.
Põhja-Eesti Regionaalhaigla nahaarst Maie Jürisson rääkis haigla sügiskonverentsil atoopilise dermatiidi olemusest, selle haruldastest vormidest ja ravist.
Notino ilutoodete veebipood pakub laia tootevalikut just talveperioodiks, mis aitavad talve kergemini ja tervemana vastu pidada.