Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Harvikhaiguste raviks luuakse virtuaalkliinikut
Haruldaste haigustega tegelev Euroopa referentsvõrgustik on lähedal virtuaalkliiniku käivitamisele. Kui see tööle hakkab, saab harvaesineva haigusega inimese andmed sinna üles laadida ja tema raviarsti konsulteerivad spetsialistid kogu Euroopast.
Ida-Tallinna Keskhaigla silmakliiniku juht Artur Klett Foto: ITK
Ida-Tallinna Keskhaigla silmakliiniku juhi Artur Kleti sõnul on Euroopa referentsvõrgustik (European Reference Networks) lähedal virtuaalkliiniku käivitamisele. „Kui virtuaalkliinik tööle hakkab – ja me oleme päris lähedal sellele – siis tuleb harvaesineva haigusega inimene meie kliinikusse ja tema andmed laetakse ülesse ning kogu Euroopa spetsialistid saavad meid konsulteerida. Rändama peavad teadmised ja kogemused, mitte patsiendid,“ selgitas Klett.
Kui siiani on välispartnerite leidmine nende patsientide ravimiseks, keda Eestis aidata ei saa, olnud peamiselt haiglate endi pädevuses, siis harvikhaiguste valdkonnas on olukord muutumas, kirjutab sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste.
Euroopa Komisjoni e-tervise poliitikasektori juhataja Terje Peetso sõnul aitab terviseandmete digitaliseerimine muuta need kergemini analüüsitavaks, see omakorda aga muuta järelduste tegemise ja seoste loomise kiiremaks.