Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Perekondlik hüperkolesteroleemia on aladiagnoositud
Järgmisel nädalal toimuva Balti VII Ateroskleroosi Kongressi raames saadavad korraldajad kolme riigi juhtidele tähtsa dokumendi: perekondliku hüperkolesteroleemia diagnoosimise ja ravi parandamise kutse. Kongressi korraldaja professor Margus Viigimaa selgitab.
Kardioloog Margus Viigimaa. Foto: ÄP: Veiko Tõkman
Kardioloogia professor Margus Viigimaa selgitas, et vahetult enne kongressi läheb korraldajate poolt kolme Balti riigi juhtidele dokument, mille sisu on tähelepanu juhtimine perekondliku hüperkolesteroleemia diagnoosimise ja ravi parandamisele. Eestist on koos Viigimaaga sellele dokumendile alla kirjutanud Eesti Kardioloogide Seltsi president Peep Laanmets.
WHO on välja töötanud rahvusvahelise haiguste ja tervisega seotud probleemide statistilise klassifikaatori üheteistkümnenda väljaande (RHK-11), mida saab kasutusele võtma hakata alates järgmisest aastast.
Geenivaramu asedirektori Tõnu Esko uurimisrühma doktorant Maris Alver analüüsis geenidoonorite andmeid, et leida vere liigset kolesteroolisisaldust põhjustavat haruldast geenivarianti.
Selle nädala lõpus toimuva Balti VII Ateroskleroosi Kongressi ajaloost võib leida mitu head algatust, mille kohta kardioloogia professor Margus Viigimaa ütleb: “Olime esimesed, meist sai see hoogu!”. Mis täpsemalt on sündinud, selgitab professor järgnevas intervjuus.
Kardioloog professor Margus Viigimaa sõnu oli eelmisel nädalavahetusel Balti VII Ateroskleroosi Kongressil räägitu ülivõrdes ja temagi jaoks oli palju uut ja huvitavat. Esitasime professorile 6 küsimust.