• 30.05.19, 07:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Süsteemravi võimalused on oluliselt suurenenud

Kopsuvähk on esikohal kasvajaga seotud surmapõhjustest, moodustades Euroopas 2017. aastal 24% meeste ja 15% naiste kõigist vähisurmadest*. Mitteväikerakk-kopsuvähk moodustab 80–90% kõikidest kopsu pahaloomulistest kasvajatest, kirjutab onkoloogia eriala arst-resident Ann Valter.
Kui eelmisel kümnendil oli metastaatilise kopsuvähiga patsiendi pea ainsaks haigust pidurdavaks võimaluseks keemiaravi, siis nüüdseks on lisandunud sihtmärk- ja immuunravi.
  • Kui eelmisel kümnendil oli metastaatilise kopsuvähiga patsiendi pea ainsaks haigust pidurdavaks võimaluseks keemiaravi, siis nüüdseks on lisandunud sihtmärk- ja immuunravi. Foto: Andras Kralla
Mitteväikerakk-kopsuvähi (MVRKV) 5 aasta üldine elulemus on 10–15%. Madala elulemuse üheks peamiseks põhjuseks on haiguse levik diagnoosimise hetkel: 70% on tegemist lokaalselt levinud (III staadium) või kaugmetastaasidega (IV staadium) haigusega. IV staadiumi korral on keskmine elulemus 8–13 kuud ning 5 aasta elulemus vaid 1–2% [ 3]. Selline üldpilt on pessimistlik, ent selliste tegevuste nagu ennetustegevuse, suitsetamisest loobumise programmide, varajase avastamise ja kopsuvähi skriiningu kõrval püütakse leida ka uusi ravivõimalusi.

Seotud lood

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele