Sel aastal on perearsti vahetamise ja valimise teemal terviseameti poole pöördunud ligi 5000 inimest, patsiendi nimistusse määramist on terviseamet teinud kolmel korral.
- Terviseamet lähtub inimest nõustades alati põhimõttest, et esimesena tuleb pakkuda teeninduspiirkonna nimistut, kus on rohkem vabu kohti. Foto: PantherMedia
Terviseameti tervishoiuteenuste osakonna analüütik Maria Filina-Kossatšova sõnul tekib vajadus perearsti valida näiteks Eestis viibivatel välismaalastel, perearsti soovitakse vahetada aga elukoha muutumisel. „Muredest võiks esile tõsta nii seda, et mõned perearstid keelduvad inimesi vabade kohtade puhul nimistusse võtmast kui seda, et patsiendil on raske oma perearsti kätte saada - näiteks tegelikkuses teenindab patsiente alati mitte perearst, vaid pereõde,“ ütles Filina-Kossatšova, kelle sõnul üritatakse sellisel juhul leida nii pöördujale kui ka perearstile sobilik lahendus. „Oleme sel aastal nimistusse määranud vaid kolm inimest. Ülejäänud juhtudel oleme reeglina leidnud mõlemale poolele sobiliku lahenduse.“
Seotud lood
Perearstide selts andis esmaspäeval sotsiaalministrile üle terviseameti peadirektorile Merike Jürilole tehtud umbusaldusavalduse, kuna terviseamet ei otsi lahendust perearstide nappusele, vaid survestab allesjäänud arste töötama üle nende võimete.
Meenutame, millised olid selle aasta märtsis sõlmitud hea tahte koostöökokkuleppe „Perearstiabi jätkusuutlikkuse tagamine“ eesmärgid, millele kirjutasid alla Eesti Perearstide Selts, Eesti Haigekassa, sotsiaalministeerium ja terviseamet.
Tõstamaa perearst Madis Veskimägi pakub perearstide seltsi ja terviseameti vahelise tüli valguses välja ideid, kuidas siiski perearstid saaksid rohkem inimesi nimistusse võtta ning kuidas hoida Eestist arste lahkumast.
Kandideerimise tähtaeg: 22.01.2025