Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Kirurgiline ravi on parandanud kopsuvähihaigete elulemust
Varases staadiumis diagnoositud kopsuvähi elulemuse paranemist Eestis võib peamiselt seostada kirurgiliselt ravitud patsientide osakaalu tõusuga.
Novembrikuu on pühendatud kopsuvähi teadlikkuse tõstmisele ning Tartu Ülikooli Kliinikumi onkoloogid kutsuvad sel puhul kõiki huvitatuid kopsuvähi teabepäevadele Põlva, Valga ja Lõuna-Eesti haiglasse ning Tartu Ülikooli Kliinikumi.
Kopsuvähk on esikohal kasvajaga seotud surmapõhjustest, moodustades Euroopas 2017. aastal 24% meeste ja 15% naiste kõigist vähisurmadest*. Mitteväikerakk-kopsuvähk moodustab 80–90% kõikidest kopsu pahaloomulistest kasvajatest, kirjutab onkoloogia eriala arst-resident Ann Valter.
Sel aastasajal on suurenenud vähijuhtude absoluutarv ja peamine juurdekasv tuleb vanuserühmast 75 ja vanemad, kirjutab TAI epidemioloogia ja biostatistika osakonna juhataja Kaire Innos.
Kuigi iga patsiendi lugu on erinev, on kopsuvähi hilisstaadiumis avastamise peamiseks põhjuseks haiguse pikaajaline kulg asümpomaatiliselt ja sümptomite mittespetsiifilisus, tõdeb Tartu Ülikooli kliinikumi kopsukliiniku vanemarst-õppejõud Tanel Laisaar.