Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Bioloogilisi ravimeid vähiraviks arendatakse ka Eestis
Viimastel aastakümnetel on ravimite arendustöös toimunud suured muutused, millega on lisandunud põhimõtteliselt täiesti uued ravimid.
Tavapärastele keemilistele ühenditele (sünteetilised või looduslikud) on lisandunud elusrakkudes toodetud ravimid (näiteks insuliin, antikehad) ning viimasel kümnendil on ravimiametitelt heakskiidu saanud üha rohkem uudseid ravimeid (ATMP, Advanced Therapy Medicinal Products). Viimaste hulka kuuluvad geeniteraapia ja somaatilistel rakkudel või kudedel põhinevad nn elus ravimid. Ettekandes käsitlen kahte taolist ravimit ning nende seoseid ka Eestis tehtava uurimistööga.
Ida-Tallinna Keskhaigla dermatoveneroloog Pille Konno sõnas, et julgelt on dermatoloogias alanud uus ajastu seoses bioloogiliste ravimite kasutamisega.
Selle aasta alguses viisid regionaalhaigla arstid läbi protseduuri, mille käigus toimus autoloogne tüviraku siirdaminesüsteemse skleroosiga patsiendile. Seni on Eestis tüvirakkude siirdamist kasutatud onkoloogiliste haiguste ravis.
Astma on krooniline haigus, mida põhjustab mitmekomponendiline põletik hingamisteedes, mis tingib hingamisteede ahenemist. Astma ravimeetoditest kirjutab Põhja-Eesti Regionaalhaigla pulmonoloog Marily Jaagor.