Eesti Arstide Liit teeb eriolukorra juhile ettepaneku peatada kogu riigis plaaniline ravi ja hambaravi ka erakliinikutes, lõpetada iluteenuste osutamine, sulgeda kaubanduskeskused, kauplused ja teenindusasutused, mille teenused ei ole igapäevaselt hädavajalikud.
- Eesti Arstide Liidu president Jaan Sütt. Foto: Raul Mee
Eesti Arstide Liidu pöördumine.
Koroonaviiruse levikut saame takistada igaüks ise ja kõik koos. Meil ei ole põhjust loota, et Eestis kulgeks pandeemia teistmoodi kui mujal, seega on mõistlik õppida teiste maade kogemustest.
Eriolukord on kestnud alles kümmekond päeva ja keegi ei tea, kui kaua peame niimoodi vastu pidama. Palun püsige kodus, peske käsi, hoolitsege eakate ja laste eest, vältige kohtumisi teiste inimestega ka vabas õhus ja ärge lubage oma lastel koguneda spordiplatsidel ja mänguväljakutel.
Arstidena töötame patsientide heaks nii hästi kui suudame, riigi ja kogu ühiskonna koostöö aitab meid.
Piirangud arstiabis ja ranged reeglid, näiteks tugiisikute sünnitusele mittelubamine, on läbi mõeldud ja kehtestatud erialaspetsialistide soovituste järgi. Need tekitavad ebamugavusi, kuid ei kahjusta patsiente, vaid kaitsevad neid ja tervishoiutöötajaid.
Suurem osa plaanilisest ravist on peatatud ja arstid valmistuvad koroonapatsientide arvu kasvuks, kuid osa eraraviasutusi ja hambaarste kahjuks jätkab patsientide vastuvõtmist. See soodustab viiruse levikut, samuti kasutatakse isikukaitsevahendeid, mida peaks hoidma neile tervishoiutöötajatele, kes peavad tööd jätkama.
Tervishoiusüsteem peab vastu, kui suudame ära hoida haigete arvu plahvatusliku suurenemise ja intensiivravi võimekuse ammendumise, nagu kahjuks on juhtunud näiteks Itaalias. Selleks on vaja veelgi vähendada inimestevahelisi kontakte, et nakatumist pidurdada.
Teeme eriolukorra juhile ettepaneku peatada kogu riigis plaaniline ravi ja hambaravi ka erakliinikutes, lõpetada iluteenuste osutamine, sulgeda kaubanduskeskused, kauplused ja teenindusasutused, mille teenused ei ole igapäevaselt hädavajalikud. Toidukaupluste ja apteekide sissepääsude juures peab olema tagatud käte desinfitseerimine, lahtiolekuaegu peaks lühendama.
Soovime kõigile jõudu, vastutustunnet ja rahulikku meelt. Olge terved!
Seotud lood
Koroonaviirusesse nakatumise kogemust jagab hetkel kodus isolatsioonis viibiv Põhja-Eesti Regionaalhaigla vanemarst ja veresoontekirurg Tiit Kivistik.
Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar tõdes Meditsiiniuudiste veebiseminaril, et keeruline on rääkida koroonaviiruse mudelist, kuna maailmas ei ole veel ühtki riiki, kus haigestumus oleks täielikult kadunud.
Kandideerimine kuni: 09.02.2025