Koroonaviirus ja karjaimmuunsus
Karjaimmuunsus, mis tekib kas juhul, kui suur hulk elanikkonnast on viirusega kokku puutunud või vaktsineerimise tagajärjel, on hästi tuntud infektsioonhaigustest lahtisaamise võimalus. Kuna COVID-19 vastu vaktsiini pole, siis karjaimmuunsuse tekkeks oleks olnud vajalik, et suur osa elanikkonnast seda haigust põeks. Peaaegu kõik maailma riigid, sealhulgas Eesti, tugines mudelitele, otsustasid, et karjaimmuunsuse tekitamisel COVID-19 korral on liiga suur hind ja see realiseerub meditsiinisüsteemi ülekoormuses ning suures surmade hulgas. Niisugust olukorda oli näha ka Põhja-Itaalias, kus haiglad olid juba puhangu esimesel nädalal puupüsti täis; tulemuseks oli ületöötanud personal, kõrge suremus ja suur nakatumine meditsiinitöötajate hulgas.
Rakendatud (range) karantiini (sotsiaalse isolatsioon) tingimustes on nakatumine olnud madal, sealhulgas ka Eestis. Kuigi andmeid on vähe ja uuringute kvaliteet kohati küsitav, siis esimestest seroepidemioloogilistest uuringutest (Taani, Šveits, AÜ, California) nähtub, et vaid 2-4% testitud isikutest omab antikehi SARS-CoV-2 vastu. See on kindlasti ebapiisav karjaimmuunsuse tekkeks. Siiski on oluline mainida, et kõrge nakatumisega riikidest/piirkondadest siiani ühtegi seroepidemioloogilsit uuringut pole publitseeritud. Seega, kui meetmeid leevendatakse, tuleb meeles pidada, et suur osa elanikkonnast ei oma kaitset SARS-CoV-2 vastu ning võivad selle viirusega nakatuda. Sellega tuleb ka meetmete leevendamisel arvestada.
Minul pole vastust küsimusele, kuhu kadus SARS-CoV-1 2003 mais vaatamata sellele, et elanikkonna immuunsuse tase Hiinas oli väga madal (1% tavaelanikkonnas ja 6% isikute hulgas, kelle oli kokkupuuteid eluloomade turgudega) ja miks ta iial tagasi ei tulnud. Minu unistus on, et sama juhtuks SARS-CoV-2ga, aga kardan, et kõik unistused ei ole mõeldud täituma.
Koroonaviirus ja ravi ning ennetamine
Kahjuks pean ikka tõdema, et mitte ükski ravim pole osutunud kliiniliste uuringutes nii efektiivseks ja hästi talutavaks, et see oleks liikunud registreerimise faasi. Klorokviiniga on küsimus tagasihoidlikus efektiivsuses ja südame-poolsetes kõrvalnähtudes, remdesiviiri uuring ei näidanud vajalikku efektiivsust. Ravimi tootmine ägeda viirushaiguse vastu, kus suurt osa mängib organismi immuunvastus, pole kergete killast. Meil on väga häid ravimeid krooniliste viirushaiguste (HIV ja HCV) vastu, samas kui ägedate viirushaiguste vastased ravimid on pigem mõõdukalt efektiivsed. Kliinilistes uuringutes on aga mitu huvitava toimemehhanismiga ravimit, loodetavasti midagi jõuab ka turule.
Mitu vaktsiini on jõudnud kliiniliste uuringute (inimkatsed) faasi. Mõni on toodetud moodsa ja teised vana tehnoloogia alusel. Lõpuks polegi tähtis, missugust tehnoloogiat on kasutatud, peaasi, et vaktsiin töötaks. Praegust kulgu vaadates on küll väga ebarealistlik, et ükski vaktsiin enne 2021 teist poolt vabalt kättesaadavaks saab ja see ka ainult siis, kui kõik väga hästi läheb. Huvitav on Oxfordi teadlaste lähenemine, kes tahavad vaktsiini efektiivsust vaadata vabatahtlikel, keda nakatakse SARS-CoV-2ga. Kuigi uuring on seotud ohtudega, on sellest võimalik saada kõige usaldusväärsemaid tulemusi.