Doktoritöö esitab vitiliigo ja psoriaasi tekke kohta uut infot
Tartu Ülikoolis tehtud uuringus ilmnes, et vitiliigo ja psoriaasi korral on lisaks omandatud immuunsusele häirunud ka mitmed etapid kaasasündinud immuunsuse töös.
Vitiliigo väljendub valgete laikudena nahal. Foto: Shutterstock
Vitiliigo on krooniline nahahaigus, mis väljendub valgete laikudena nahal. Vitiliigo mõjutab patsiendi elukvaliteeti, sest avaldub tihti lapse- ja noorukieas ning haiguskolded paigutuvad enamasti avatud kehapiirkondadesse. Puudulikud teadmised vitiliigo tekkemehhanismidest on takistanud tõhusate ravimeetodite väljatöötamist.
Koroonaviiruse kõrval ei saa ühtegi teist meditsiiniprobleemi tähelepanuta jätta, rõhutas Tartu Ülikooli immunoloogia professor Raivo Uibo, kelle poolt juhitav teadusgrupp annab Horisont 2020 suurprojekti HEDIMED kaudu oma panuse immuunvahendatud haiguste tekke uurimisse.
Psoriaasi bioloogiline ravi on osutunud kliinilistes uuringutes tõhusaks. Kuna enamik analüüse on seni keskendunud üksikute bioloogiliste vahendite lühiajalistele tulemustele, on olnud vähe andmeid pikaajaliste tulemuste kohta kliinilises praktikas, kus erinevate bioloogiliste vahendite kasutamine on levinud.
Eestis sai eelmisel aastal bioloogilist ravi kokku ligi 1500 isikut. Ravimiameti ekspertide kinnitusel on praegu maailmas igapäevakasutuses üle paarisaja bioloogilise ravimi.