Diabeet on tänapäeval kergelt diagnoositav, hästi ravitav ja juhitav. Edukalt diabeeti ravides tegeleme ka vaskulaarsete tüsistuste profülaktikaga, kirjutab Lääne-Tallinna Keskhaigla endokrinoloog Tatjana Vinogradova.
Diabeedi ja südamehaiguste riskigrupp on ühtne: eakad inimesed (vanus 65+), KMI-ga üle 35, vistseraalse rasvumisega. Vanus suurendab insuliini resistentsust, sellest algab veresuhkru tõus, eriti paastuajal hommikul. Insuliini resistentsust suurendab ka ülekaal/rasvumine. Mida suurem on KMI, seda suurem maksa steatoosi ja resistentse diabeedi alguse risk. Insuliini resistentsust suurendab ka unehäire, lühike, rahutu uni ja uneapnoe.
Seotud lood
Kuni 10% infarktidest kulgevad ilma valuta, ebatüüpilisemad kaebused esinevad sagedamini eakatel, naistel ja diabeetikutel.
Järjest lisanduvad teadusuuringud viitavad COVID-19 raske läbipõdemise seosele diabeedi tekkega, mistõttu soovitab terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma ka Eesti arstidel olukorda jälgida.
Inimeste tervist mõjutab nii sotsiaalne kui ka bioloogiline sugu. Sotsiaalne sugu mõjutab arstiabi kättesaadavust, näiteks osutatakse naistele esmaabi ägeda koronaarsündroomiga vähem, räägib Confido Meditsiinikeskuse kardioloog Tiina Uuetoa.
Mustamäe Keskuse kõrvale on peagi kerkimas mahukas uus esmatasandi tervisemaja. 6-korruselisse hoonesse on oodatud erinevad terviseteenuste pakkujad alates perearstidest lõpetades erispetsialistide ja vaimse tervise praksistega. Mitmed teenusepakkujad, sh mainekas labor on broneerimislepingud juba sõlminud, kuid ruumi on veel piisavalt kliinikutele, kes soovivad asuda uues hoones mitme linnaosa sõlmpunktis nii auto kui ühistranspordiga hästi ligipääsetavas kohas.