Vähi esinemissagedus lastel on ülemaailmselt kahjuks aeglaselt suurenemas, aga vähihaigete laste elulemus on viimase poolsajandi jooksul kiiresti tõusnud.
- Vähihaigete laste päeva värv on kollane. Foto: Shutterstock
„Saame õnneks öelda, et vähk lapseeas on harva esinev haigus, Tervise Arengu Instituudi andmetel diagnoositakse Eestis keskmiselt 35 uut vähi juhtu aastas lastel vanuses 0–14 aastat ning 40 uut juhtu vanuses 15–24 aastat. Kõige sagedasem onkoloogiline haigus lastel on äge lümfoblastne leukeemia, mida diagnoosime Eestis keskmiselt 8 juhtu aastas. Sageduselt järgmine haiguste grupp on kesknärvisüsteemi kasvajad ja kolmandal kohal lümfoomid,“ selgitab dr Sirje Mikkel Tartu Ülikooli Kliinikumi hematoloogia-onkoloogia kliinikust.
Seotud lood
Viimase 20 aastaga on hematoloogiliste kasvajatega patsientide elulemusmärkimisväärselt paranenud. Aasta-aastalt on kasvanud ka hematoloogiliste pahaloomuliste kasvajate esmasjuhtude arv. See tähendab patsientide arvu kasvu ning seda, et hematoloogiliste haigete ravimiseks vajaliku personali ja ruumi puudus annavad aina teravamini tunda.
Eesti vähiregistri andmetel diagnoositi 2016. aastal 8788 vähi esmasjuhtu, neist meestel 4377 ja naistel 4411 vähi esmajuhtu. Aastate lõikes on vähki haigestunute arv kasvutrendis.
Eesti vähiregistri andmetel diagnoositi 2018. aastal 8783 vähi esmasjuhtu, neist meestel 4462 ja naistel 4321. Kõige sagedamini esines naha mittemelanoomi, eesnäärmevähki, käär- ja pärasoolevähki ning kopsuvähki (vastavalt 1281, 1145, 972 ja 875 esmasjuhtu).
Mustamäe Keskuse kõrvale on peagi kerkimas mahukas uus esmatasandi tervisemaja. 6-korruselisse hoonesse on oodatud erinevad terviseteenuste pakkujad alates perearstidest lõpetades erispetsialistide ja vaimse tervise praksistega. Mitmed teenusepakkujad, sh mainekas labor on broneerimislepingud juba sõlminud, kuid ruumi on veel piisavalt kliinikutele, kes soovivad asuda uues hoones mitme linnaosa sõlmpunktis nii auto kui ühistranspordiga hästi ligipääsetavas kohas.