Tänavusel Kliinik 2022 konverentsil andis ülevaate, miks tekib HPV infektsiooni foonil pahaloomuline kasvaja, kliinikumi onkoloog Jana Jaal.
- Dr Jana Jaal. Foto: TÜ Kliinikum
“Ligikaudu 13% kõikidest 2018. aastal maailmas diagnoositud pahaloomulistest kasvajatest on seotud kartsinogeensete infektsioonidega, sh Helicobacter pyloriga, inimese papilloomiviiruse (HPV), B- ja C-hepatiidi ning Epstein-Barr-i viirusega,” rääkis Jaal. See on väga suur osakaal, millel on konkreetne infektsioon taustaks ja mille puhul on võimalik teha kõige paremat ja tõhusamat ennetust. Ligikaudu 3% kõikidest naistel ning 2% kõikidest meestel esinevatest kasvajatest põhjustab HPV-infektsioon.
Seotud lood
Tervise Arengu Instituudi (TAI) ja Eesti Haigekassa pakkusid mullu 12 000le pikka aega emakakaelavähi sõeluuringus mitte osalenud naisele võimalust inimese papilloomiviiruse ehk HPV-nakkuse kindlakstegemise testi kodus teha.
Kuna kliinikumi hematoloogia-onkoloogiakliiniku juht Peeter Padrik asub juuli lõpust tööle firmasse Antegenes, võtab tema ametikoha üle onkoloog Jana Jaal.
HPV-kasvajate osakaal on tõusnud nii Eestis kui ka mujal maailmas. Ehkki parim viis nende ennetamiseks on noores eas vaktsineerimine, kajastub mõju viiruse levimusele alles siis, kui vaktsineeritute hulk on üle 70 protsendi. Eestis on see praegu alla ühe protsendi ehk vajab kõvasti tõstmist.,
Notino ilutoodete veebipood pakub laia tootevalikut just talveperioodiks, mis aitavad talve kergemini ja tervemana vastu pidada.